Всеукраїнський Тиждень підтримки грудного вигодовування 2018: «Годування грудьми – основа життя»

загружено 1Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого залучається і Україна. Акція проводиться з метою популяризації та підтримки природного вигодовування дітей і відновлення втраченої традиції — годування дітей грудьми.

Дата проведення Тижня підтримки грудного вигодовування обрана невипадково, адже в цей день у 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ. Проходить акція під егідою WABA — Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячую свою роботу захисту, освіті і підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

У 2018 році тема Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування звучить так: «Годування грудьми - основа життя».

В центрі медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» КУ «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР 01.08.2018 відбувся круглий стіл у рамках Всеукраїнського Тижня підтримки грудного вигодовування, який проводиться щорічно у 40-й тиждень року, що символізує 40 тижнів вагітності жінки до народження дитини.

В акції взяли участь фахівці Департаментів охорони здоров'я облдержадміністрації та Запорізької міської ради, медична спільнота.

Мета заходу: привернути увагу суспільства та наголосити на важливості підтримки грудного вигодовування на всіх рівнях: родини, громади, системи охорони здоров'я, роботодавців, суспільства та держави. Створити дружню, підтримуючу атмосферу для жінок, які годують грудьми та їх родин. Грудне вигодовування запобігає голоду та недоїданню в усіх його проявах і гарантує безпеку харчування для немовлят, навіть у час кризи.

Грудне молоко визнане ідеальною їжею для дитини – натуральне, стерильне, тепле, легко засвоюється, захищає від різноманітних інфекцій, алергічних захворювань. Біологічно активні речовини, що містяться в грудному молоці, допомагають немовлятам швидше подолати пологовий стрес і адаптуватися до умов життя в новому для них середовищі. Вони сприяють кращому процесу травлення, формуванню повноцінної імунної системи. Впливає грудне вигодовування і на здоров`я матері: сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочних залоз, зменшує ризик маточної кровотечі, запобігає розвитку в майбутньому злоякісних новоутворень матки та яєчників.

Грудне вигодовування – основа становлення близьких, довірливих відносин між матір’ю та дитиною, спосіб  їх спілкування, що підвищує здатність дитини до соціальної адаптації. Крім того, грудне вигодовування дає матері більше часу для спілкування з дитиною, вчить краще розуміти немовля, дарує душевний спокій та радість  материнства.

Найкращий стан здоров`я матері та дитини можливо досягти, розпочавши годувати грудьми в перші 30 хвилин життя дитини. Виключно грудне вигодовування слід продовжувати до 6 місяців, а пізніше, вводячи прикорм, продовжувати грудне вигодовування й на другому році життя.

В Україні перша галузева програма підтримки грудного вигодовування була затверджена у 1995 році. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям «Лікарня, доброзичлива до дитини». З 2004 року в закладах системи охорони здоров’я України, де отримують медичну допомогу матері і діти, впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини», що передбачає, окрім питань підтримки грудного вигодовування, впровадження сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах.

Одним з найважливіших індикаторів успішності виконання програми грудного вигодовування є народження дітей в закладах охорони здоров’я, які сертифіковані на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». Такий статус надається закладу, в якому створено всі умови для успішного грудного вигодовування: дитину з перших хвилин після народження прикладають до грудей матері, цілодобово немовля знаходиться з матір’ю та отримує тільки грудне молоко, тощо. В Запорізькій області 10 закладів охорони здоров`я мають статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». В 2017 році в цих закладах народилося 74,6% дітей, майже 55% малюків до шестимісячного віку перебувають на грудному вигодовуванні.

Грудне вигодовування – це ключовий елемент, який  обумовлює благополучний початок життя, рівність, розвиток, закладає основи здоров’я та розумових здібностей, є важливою складовою турботи про світ, в якому ми всі живемо. Але для повноцінного грудного вигодовування необхідно поважати один одного та захищати і підтримувати це тендітне диво – диво материнства.

У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, не потрібно залишатися наодинці – треба звернутися до медичних працівників закладу охорони здоров’я за місцем мешкання, груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.

Бажаємо всім матерям успішного грудного вигодовування!

IMG 20180801 110956 IMG 20180801 111102