Провідні українські та зарубіжні трансплантологи обговорювали в Запорізькій обласній клінічній лікарні перспективи трансплантації і донорства органів

1У листопаді цього року Запорізька обласна клінічна лікарня відзначає 70-річний ювілей. За роки роботи фахівці установи досягли високого рівня в різних галузях медицини, в тому числі трансплантації органів. Свій накопичений десятиліттями досвід фахівці представили на конференції «Актуальні проблеми трансплантації і донорства органів».

«Для нас велика честь приймати на базі обласної клінічноїлікарні такий знаковий захід і вітати наших колег з провідних центрів України, Австрії, Білорусі. Відзначимо, що у рамках конференції ми не тільки переймаємо передовий досвід, а й ділимося власними напрацюваннями, адже досягнення Запорізького центру трансплантації відомі не тільки у регіоні, а й у всій країні. Сьогодні ми задаємо певний тренд і в проведенні надскладних втручань, і в навчанні фахівців», - підкреслив Ігор Шишка, головний лікар Запорізької обласної клінічної лікарні.

Відділення трансплантації Запорізької обласної клінічної лікарні функціонує вже понад 30 років. За цей час під керівництвом професора, д.мед.н., головного позаштатного трансплантолога МОЗ України Олександра Никоненка фахівці центру виконали понад 600 пересадок нирки, провели першу в Україні успішну трансплантацію серця і пересадку печінки від трупного донора. Запорізька обласна клінічна лікарня на сьогодні - єдиний центр трансплантації, здатний виконати мультиорганний забір органів і протягом однієї доби провести трансплантацію серця, печінки і 4 нирок. КУ «ЗОКЛ» ЗОР і ДЗ «ЗМАПО МОЗ України» є унікальною навчальною базою для підготовки трансплант-координаторів і лікарів трансплантологів. Це свідчить про великі можливості і величезний потенціал команди Запорізької обласної клінічної лікарні, адже для виконання подібних втручань необхідна бригада висококваліфікованих фахівців і значні технічні ресурси.

В урочистому відкритті форуму трансплантологів взяв участь Костянтин Бриль, голова Запорізької обласної державної адміністрації. За його словами, в Запорізькій обласній клінічній лікарні тандем науки і практики приносить відмінний результат. П'ята науково-практична конференція, яка проходить на базі закладу за останні кілька місяців - яскраве тому підтвердження. Костянтин Іванович також вручив співробітникам ЗОКЛ почесні нагороди, а учасникам конференції побажав успішної плідної роботи.

У рамках науково-практичної конференції доповіді представили трансплантологи провідних українських центрів. Своїм досвідом організації та координації служби трансплантації поділилися і зарубіжні фахівці, які вийшли на передові позиції трансплантації в Європі. Обговорили учасники конференції також актуальні проблеми, які «гальмують» розвиток галузі.

Як зазначив Борис Тодуров, директор Інституту серця МОЗ України, трансплантація в нашій країні залишається справою ентузіастів. За його словами, законодавчі зміни в Україні носять частковий характер, адже ми намагаємося взяти іноземні стандарти і впровадити в свою практику без адаптації до українських реалій.

Недосконалість правових стандартів головною проблемою вважає і Юрій Островський, завідувач лабораторії хірургії серця Республіканського науково-практичного центру «Кардіологія», провідний кардіохірург Білорусі. Наприклад, в Білорусі працює презумпція згоди: в країні ведеться спеціальний реєстр, куди вносяться дані людей, які незгодні стати донорами органів після смерті. Якщо в цьому документі відповідної відмітки немає, кожен громадянин країни згодний, що після смерті його органи можуть бути пересаджені іншим пацієнтам. Подібна модель уже працює у Франції, Польщі. У Білорусі після прийняття такого закону кількість пересадок органів теж зросла у рази.

У травні 2018 року Президентом України був підписаний закон про трансплантацію і вже у січні 2019 року він вступає у силу. Це величезний крок на шляху розвитку трансплантації в Україні, проте є ряд перешкод, які заважають роботі нормативного акту. Неготовність суспільства прийняти дане нововведення - одна з них, зазначає Олександр Усенко, директор Інституту хірургії та трансплантації ім. О. Шалімова. За його словами, необхідно більше інформувати людей про службу трансплантації, підвищувати довіру суспільства до фахівців.

Учасники науково-практичної конференції обговорили ще багато профільних питань: особливості трупної трансплантації і пересадки органів від родинного донора, актуальні проблеми анестезіології в трансплантації та ін. Організатори конференції впевнені, що захід дасть можливість знайти шляхи вирішення нагальних проблем і буде значущим для розвитку трансплантології в Україні.

2 3 4
5 6 7