Сучасний погляд на терапію мозкового інсульту

8Напередодні 70-річного ювілею провідного медичного закладу області - Запорізької обласної клінічної лікарні триває низка науково-практичних заходів, симпозіумів та майстер-класів всеукраїнського масштабу. 27 листопада не стало винятком: у рамках обласної конференції медики обговорили одну з найгостріших і глобальних проблем людства - боротьбу з ішемічним інсультом.

Всесвітня організація охорони здоров'я заслужено визнала інсульт глобальною епідемією. Щорічно важкі мозкові катастрофи забирають десятки мільйонів життів, в Україні за рік трапляється близько 150 тис. інсультів, а для нашої області цей показник близький до 5 тисяч. Разом з серцево-судинними і онкологічними захворюваннями ця недуга є основною причиною смертності та інвалідизації серед населення.

Інсульт - глобальна епідемія людства

Інсульт - це гостре і раптове порушення мозкового кровообігу (утворення тромбу, який закупорює судину), через що в клітини мозку не надходить кисень, і вони гинуть. Для половини пацієнтів інсульт закінчується фатально, а друга половина змушена все подальше життя боротися з його наслідками.

Завдяки сучасним методам діагностики і лікування інсульту сумну статистику можна виправити, впевнені медики. Своєчасна спеціалізована допомога і адекватна терапія здатні не тільки зберегти життя пацієнту, але і уникнути необоротних наслідків інсульту - ці тези стали лейтмотивом конференції «Терапія мозкового інсульту - сучасний погляд».

Поділитися власними напрацюваннями із запорізькими медиками з Вінниці приїхав Сергій Московко, професор кафедри нервових хвороб з курсом нейрохірургії Вінницького національного університету ім. М.Пирогова. Сергій Петрович є провідним фахівцем з тромболітичної терапії в Україні. Він на прикладі вінницької клініки показав, що у 62% випадків інсульту пацієнтові можна надати спеціалізовану допомогу в перші 3 години і тим самим врятувати йому життя.

«У цьому році в Україні проведено 398 тромболізисів (лікування, яке «розчиняє» тромби), з них 98 - у Вінниці. Нам вдалося організувати допомогу пацієнтам з інсультом на європейському рівні, і ми готові поділитися отриманим досвідом. Зараз найбільш актуальне питання організації своєчасної доставки пацієнтів до спеціалізованих відділень. Це залежить від двох аспектів: участі держави в координації цього питання і інформування населення. Адже погодьтеся, кожна людина повинна знати перші симптоми інсульту і при перших же підозрах викликати швидкумедичну допомогу - це вже 50% успіху», - зазначив професор.

Тромболітична терапія - «золотий стандарт» лікування інсульту

Медики також акцентують увагу на тому, що при інсульті дуже важливо звернутися за допомогою у перші 3-4 години після порушення кровообігу. Цей період у медицині називається «золотим терапевтичним вікном». У цей час обов'язково потрібно в умовах спеціалізованого центру провести тромболізис, терапію, яка допоможе «розчинити» тромб і відновити кровотік у судинах мозку.

За словами Вікторії Клименко, д.мед.н., професора, директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації, тромболізис у всьому світі визнаний «золотим стандартом» лікування інсульту. «Внутрішньовенна ін'єкція тромболітика - єдина ефективна допомога при інсульті в перші години. Для цієї процедури використовують препарат «Актилізе», який, на жаль, не входить до Національного переліку медикаментів, тому не закуповується за бюджетні кошти. Також в округах існує брак апаратури для диференціації інсультів, але ж від цього залежить вибір способу лікування. Тому, крім актуальної терапії, ми з колегами розглянемо ще багато організаційних питань», - підкреслила Вікторія Іванівна.

У ході конференції медики обговорили стан і перспективи розвитку невідкладної медичної допомоги жителям Запорізької області, особливості ведення пацієнтів з різними видами інсультів, «поглянули» на мозковий інсульт очима лікаря-анестезіолога.

«Сьогоднішній форум зібрав фахівців різних профілів: невропатологів, анестезіологів, нейрохірургів, кардіологів, судинних хірургів заради однієї мети - об'єднати наші сили в боротьбі з інсультом, - розповів Ігор Шишка, к.мед.н., доцент, головний лікар Запорізької обласної клінічної лікарні. - Ми рівняємося на найсучасніші закордонні практики та для обміну досвідом запросили фахівця № 1 в Україні з питань терапії інсульту - Сергія Московко, професора Вінницького національного університету ім. М.Пирогова. Упевнений, що науковий діалог підвищить рівень компетенції як лікарів, так і пацієнтів області і дозволить підняти організацію надання допомоги пацієнтам з інсультом на якісно новий щабель».

3 4 9