Кір – реальна небезпека

imagesКір — висококонтагіозне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю або розмови хворого. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, запалення мозку (менінгіт) тощо, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору не існує, тому єдиний спосіб запобігти ускладненням та летальним випадкам — це вакцинація.

 

Єдиним джерелом інфекції є людина, яка захворіла на кір. Загальна тривалість заразного періоду близько 8-10 днів від початку захворювання.

Основні симптоми кору притаманні будь-якому застудному захворюванню: нежить, кашель, висока температура, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей. З’являється червоний плямистий висип, який починається з голови і обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.

Якщо кір проходить без ускладнень, у людини нормалізується температура, минає кашель та нежить, а висип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім минутися або ж змінитися на пігментацію.

За даними ВООЗ щороку у світі понад 800 тис. людей помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, або 13 смертей щогодини.

З початку 2019 року в Запорізькій області зареєстрований зареєстровано 228 випадків кору (12,9 на 100 тис. населення). Серед захворівших 153 – дорослі (10,3 на 100 тис), 75 – діти (25,9 на 100 тис.населення).

Випадки зареєстровані в: м. Запоріжжя – 120, м. Бердянськ – 15, м. Енергодар – 23, м. Мелітополь – 26, Якимівський район – 11, Вільнянський район – 9, Оріхівський район – 6, Василівський район - 2, Запорізький район - 8, Токмацький район - 2, Бердянський район – 2, Мелітопольський район – 2, Веселівський район – 1, Пологівський район - 1.

Серед захворілих 187 осіб (85,2%) не щеплено або не мають даних про щеплення, 18 осіб (8%) – мають тільки одне щеплення.

З 07.02.2019 по 13.02.2019  зареєстровано 91 випадок кору, в тому числі:  м. Запоріжжя - 52, м. Бердянськ - 2, м. Енергодар - 1, м. Мелітополь - 13, Оріхівський - 3, Вільнянський - 2, Запорізький - 3, Якимівський - 11, Мелітопольський - 2, Веселівський - 1, Бердянський – 1 райони.

Головна причина спалахів – низьке охоплення щепленням. Однак, якщо вірус кору потрапляє у середовище, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий ніж 98%, хвороба не буде поширюватися. Тобто формується «колективний імунітет». Щеплення — єдиний надійний захист від кору!

У 12 місяців дитині проводять перше щеплення комбінованою вакциною КПК (від кору, паротиту та краснухи), а в 6 років – планову ревакцинацію (друга доза КПК). Ці дві дози вакцини захищають дитину від кору. Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей за Календарем щеплень і у разі пропуску планового щеплення, негайно провести вакцинацію.

Вакцинуватися за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років (навіть ті, які мають фальшиву довідку про щеплення, але насправді не були вакциновані), а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни й медики.

Таким чином дитина, отримавши комплекс щеплень КПК, має імунітет проти кору, паротиту та краснухи і додаткової вакцинації проти кору не потребує.

Якщо дитина контактувала із хворим на кір і має тільки вакцинацію КПК, то незалежно від віку, але не раніше, ніж через один місяць від попередньої дози КПК, треба ввести другу дозу вакцини.

У разі повної відсутності щеплення, якщо з моменту контакту з хворою людиною пройшло не більше 72 годин - вакцинацію КПК треба провести.

Медичне спостереження за контактними особами проводиться впродовж 21 доби. В осередках проводяться загальні санітарно-гігієнічні заходи: регулярне вологе прибирання приміщень, провітрювання, за можливості – кварцювання, дотримання правил особистої гігієни.

Якщо Ви контактували із хворим на кір, убезпечити або істотно знизити ризик захворювання може вакцинація. Зверніться до свого лікаря — терапевта, педіатра, сімейного лікаря, щоб з’ясувати, чи маєте Ви достатній захист від кору і чи треба вам зробити щеплення якнайшвидше.    

                                    

Не займайтесь самолікуванням!

КУ «Запорізький обласний центр здоров’я» ЗОР