Актуальні питання профілактики захворюваності на кір

foto 1 кірУ прес-центрі Запорізькій облдержадміністрації 21.02.2019 відбулося засідання за «круглим столом» з актуальних питань профілактики захворюваності на кір.

У заході взяли участь директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Вікторія Клименко, заступник директора - завідувач відділу дослідження біологічних факторів  Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України Олександр Мащак, головний лікар Запорізького обласного центру здоров’я Олександр Башлай, представники різних релігійних конфесій.

У Запорізькій області з початку 2019 року зареєстровано 228 випадків кору, захворіли 153 дорослих та 75 дітей.

Вікторія Клименко відзначила, що на території України досить тривалий час не було вакцини проти кору, тож багато хто пропустив календар щеплень. Нині є багато дорослих, які захворіли на кір. Також відомо багато випадків, коли батьки через різні релігійні причини відмовляються від щеплення дитини.  Спалахи кору фіксуються по всій Україні, не оминуло це й Запорізьку область. Лише шляхом вакцинації можна уникнути цього захворювання. У закладах охорони здоров’я є достатньо вакцини для щеплення. На сьогодні головна мета – донести до кожної людини необхідність вакцинації для уникнення хвороби.

За інформацією Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України, як серед дітей, так і серед дорослих у 90% випадків, особи, які захворіли, не щеплені або не повністю щеплені. Серед дорослих госпіталізація склала 75%, серед дітей – 53%. У двох випадках зареєстровано тяжкий перебіг хвороби, хворі перебували в реанімаційному відділенні. У сім’ях, де за релігійними переконаннями  не проводили вакцинацію, на кір захворіли 48 осіб. Захворюваність у релігійних сім’ях склала 21% від усіх захворілих по області. 

Кір — висококонтагіозне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю або розмови хворого. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, запалення мозку (менінгіт) тощо, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору не існує, тому єдиний спосіб запобігти ускладненням та летальним випадкам — це вакцинація.

З метою стабілізації епідситуації з кору в Запорізькій області активно проводяться профілактичні щеплення серед дітей та дорослих груп ризику. Так, з 2017 року проводяться додаткові заходи з охоплення щепленням дітей. Серед усіх дітей області, які повинні мати за віком одну дозу вакцини проти кору, охоплено щепленням 94,9%, дві дози – 97,5%. Але ця робота триває, на цей час ще залишаються нещепленими або не повністю щепленими  13 тисяч 644 дитини із 286 тисяч 978 дітей, які проживають в області. 

На 14 лютого 2019 року, серед дітей, які за віком повинні мати 1 дозу щеплення, провакциновано майже 95%. Також майже повністю отримали щеплення усі діти, котрим за віком мало б бути введено дві дози вакцини.

Відзначається досить низький рівень вакцинування у сім’ях окремих релігійних громад, де через вірування відмовляються від щеплень. У Запорізькій області у релігійних сім’ях на кір захворіли 48 дітей.

У той же час, представники релігійних громад запевнили, що не всі течії передбачають відмову від щеплень, а окремі священики роз’яснюють прихожанам важливість піклування про своє здоров’я. Однак змушувати чи забороняти людям користуватися медичними послугами церковники не можуть – прихожани мають приймати рішення самостійно.