Засідання «круглого столу» з питань громадського здоров’я

foto 3У прес-центрі облдержадміністрації 09.04.2019 відбулося засідання «круглого столу» з питань громадського здоров’я за участю представників галузі охорони здоров’я Запорізької області, яке  модерувала заступник директора Департаменту-начальник управління реформ і розвитку медичної допомоги Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Марина Воловик.

Всесвітній день здоров'я щорічно відзначають 7 квітня, починаючи з 1950 року, саме тоді було засновано Всесвітню організацію охорони здоров'я в рамках ООН (ВООЗ). З цієї нагоди в Україні загалом та в Запорізькій області зокрема цього року з 6 по 13 квітня триватиме Тиждень громадського здоров’я.

Здорове суспільство - незмінний пріоритет для Всесвітньої організації охорони здоров'я. Кожен щорічний Всесвітній день здоров'я присвячено будь-яким темам і проводяться різні пропагандистські заходи, спрямовані на підвищення обізнаності всіх і кожного щодо небезпеки різних захворювань, які на сьогодні вважаються найбільш поширеними. Цього року ВООЗ вирішила приділити особливу увагу темі загального охоплення послугами охорони здоров'я, щоб допомогти людям скласти повне уявлення про те, які послуги мають бути їм доступні і де їх можна отримати.

Здоров'я людини залежить насамперед від неї самої, її способу життя. Переважна більшість людей ставлять здоров'я на перше місце в рейтингу життєвих цінностей. Проте водночас багато людей несвідомо, а іноді й свідомо, приносять своє здоров'я в жертву для досягнення інших цілей – навчання, роботи, кар'єри, отримання задоволення від куріння або вживання наркотиків чи алкоголю. Часто це відбувається в молодому віці, адже багато людей починають усвідомлювати практичну цінність здоров'я пізніше, коли у них з’являються проблеми зі здоров'ям. Безумовно, здоров'я нації багато в чому залежить від особливостей харчування, кліматичних умов, екологічної безпеки та ряду інших об'єктивних факторів, які є визначальними для здоров'я людини. Але в той же час усе більший вплив на якість та тривалість життя людини має система громадського здоров'я країни. Громадське здоров'я - це наука та практика попередження захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров'я шляхом організованих зусиль суспільства. Донедавна не було визначення такого терміну як «громадське здоров’я», але наразі спостерігається позитивна тенденція щодо розвитку системи громадського здоров’я, впроваджуються певні заходи, починаючи від профілактики  до політики лікування. Варто пам’ятати, що відповідальність за збереження здоров’я залежить від самих громадян.

Система громадського здоров'я − це комплекс інструментів, процедур та заходів, що реалізуються державними та недержавними інституціями для зміцнення здоров'я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку,  заохочення до здорового способу життя шляхом об'єднаних зусиль усього суспільства.

За словами лікарів, понад 80% проблем зі здоров’ям людини можна розв’язувати   на первинному рівні охорони здоров’я. Реальна профілактика захворювань і пропагування здорового способу життя за невеликі витрати дозволяють економити значні кошти на лікуванні.

Саме тому особливу роль у розбудові громадського здоров'я відіграють лікарі первинної ланки медичної допомоги, найважливішим принципом яких є не стільки лікування, скільки профілактика інфекційних та неінфекційних захворювань, підтримка здоров'я своїх пацієнтів. Сімейні лікарі мають стати головною фігурою в проведенні оздоровчих і профілактичних заходів, уміти виховувати у своїх пацієнтів переконання в їх необхідності.

Тому зараз в країні формується система на національному, регіональному та місцевому рівнях – своєрідна вертикаль, яка бере на себе функції моніторингу стану здоров’я людей. Принцип «здоров’я для всіх», встановлений міжнародною спільнотою, повністю співпадає з національними інтересами України.

         П’ять з десяти базових функцій, які визначила ВООЗ, які й виконуватиме регіональний центр громадського здоров’я:

епіднагляд за інфекційними та неінфекційними захворюваннями й оцінювання стану здоров’я і благополуччя населення і моніторинг та реагування на небезпеку для здоров’я під час надзвичайних ситуацій через запровадження інформаційних систем;

захист здоров’я, у тому числі безпека навколишнього середовища, праці, харчових продуктів тощо завдяки подальшому поліпшенню матеріально-технічної бази;

виявлення пріоритетних проблем охорони здоров’я та загроз здоров’ю;

сприяння зміцненню здоров’я всіх без винятку людей та профілактика хвороб,  зокрема раннє виявлення порушень здоров’я завдяки в тому числі активній просвітницькій діяльності.

Однією з найважливіших європейських цінностей, які ми робимо своїми, є здоров’я населення. До того ж воно є необхідним компонентом розвитку і соціально-економічного процвітання країни.

Одним з ключових завдань Центру громадського здоров`я є інтеграція громадського здоров’я в систему первинної медичної допомоги, а саме переорієнтація з лікування хвороби на попередження хвороб та збереження здоров’я.

Тому особливу увагу Центр громадського здоров`я приділятиме попередженню епідемій та поширенню хвороб, просвітницькій діяльності, пропагуванню здорового способу життя, забезпеченню якості та доступності медичних послуг, організації навчальних заходів щодо здорового харчування, фізичної активності, подолання шкідливих наслідків навколишнього середовища задля збереження здоров’я та багато іншого.