Всеукраїнський Тиждень підтримки грудного вигодовування 2019: «Розширюючи права та можливості батьків – сприяємо грудному вигодовуванню!»

tgvЩорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого залучається і Україна. Акція проводиться з метою популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення та відновлення втраченої традиції — годування дітей грудьми.

 

Дата проведення Тижня підтримки грудного вигодовування обрана невипадково, адже в цей день у 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ. Проходить акція під егідою WABA — Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячує свою роботу захисту, освіті і підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

У 2019 році гасло Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування звучить так: «Розширюючи права та можливості батьків – сприяємо грудному вигодовуванню!».

Гендерна рівність в питаннях соціального захисту батьків сприяє створенню умов для грудного вигодовування. Мета цьогорічного заходу: виступати за зміни в правилах внутрішнього трудового розпорядку та законодавстві, захист інтересів батьків на робочому місці та просувати гендерну рівність в суспільстві.

Невід’ємною частиною життя дитини є його сім’я і батьки. Сім’я, будучи одним із основних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, розвивається та видозмінюється разом з навколишнім світом. З сім’ї починається життя людини. Тут відбувається формування її як громадянина.

Батьківство ж  - одне з найскладніших завдань у світі, бо батьки – це вчителі життя, які несуть відповідальність за свою дитину порівну.

Права дитини в Україні захищені статтями Конституції України, Конвенцією ООН про права дитини, Сімейним кодексом, новим законом про стягнення аліментів, Державною програмою про забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, Законом про гендерну рівність батьків. Але реалії життя не зовсім відповідають прийнятим законам і постановам.  

Україна знаходиться на 65-му місці в рейтингу дотримання гендерної рівності. На теренах нашої держави проживає більше 4 мільйонів неповних сімей, більше 250 тисяч сімей, в яких дітей виховує тільки батько, є близько 7 мільйонів позовів з приводу несплати аліментів.

В Україні ми святкуємо  День матері, День батька, Міжнародний День сім’ї, але тільки 2% татусів знаходяться у відпустках по догляду за дитиною, 10% татусів доглядають за хворими дітьми, тоді як у Великій Британії п’ятнадцятитижнева відпустка по догляду за дитиною надається обом батькам одночасно, або окремо, до одного року. В Ісландії 90% татусів були у відпустках по догляду за дитиною, у Швеції на батька і матір надається вісімнадцятимісячна відпустка по догляду за дитиною  з виплатою їм 80% заробітної плати, татові належить 3 місяці.  Кожен третій німець користується правом на відпустку по догляду за дитиною. У Швеції правом на відпустку по догляду за дитиною користується 56% чоловіків, у Данії - 36% , у Фінляндії-39%.

За даними ЮНІСЕФ український батько в середньому проводить зі своєю дитиною 4 хвилини на день. В дошкільні заклади Європи приймаються діти з двохмісячного віку, є власні дитсадки на великих підприємствах. В Україні дошкільні дитячі заклади переповнені, про дитячі ясла з двохмісячного віку годі навіть мріяти.

Для досягнення гендерної рівності в сім’ї в Україні необхідно зробити наступні кроки:

належним чином оплачувана відпустка по догляду за дитиною;

залучення до неї тат;

захист від звільнень з роботи молодих батьків;

гнучкий графік праці;

доступність дитячих дошкільних закладів;

безпечні умови праці для всіх працівників незалежно від статі.

Все це  - можливість ростити дітей без ризику бідності та шлях до гендерної рівності!

Медична спільнота України підтримує усі кроки держави на шляху до гендерної рівності і допомагає її досягти, виконуючи та втілюючи в життя Розширену Ініціативу ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» відповідно до наказу МОЗ України від 28.10.2011 № 715 «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні», інші накази та постанови. Сімейні пологові зали, партнерські пологи, участь чоловіка в догляді за малюком у післяпологовому відділенні, участь обох батьків у виходжуванні дитини методом «мама кенгуру», святкування Тижня підтримки грудного вигодовування цілими родинами - це не що інше, як гендерна рівність батьків.

Задачі Всеукраїнського Тижня підтримки грудного вигодовування 2019:

інформувати населення про зв’язок між гендерною рівністю в області соціального захисту батьків і грудним вигодовуванням;

закріпляти усвідомлення важливості підтримки батьків та гендерної рівності в суспільстві з метою підтримки грудного вигодовування;

співпрацювати з громадянами та організаціями з метою підвищення ефективності нашої діяльності;

активізувати діяльність в області гендерної рівності в сфері соціального захисту батьків, з метою популяризації грудного вигодовування.

Грудне вигодовування – це ключовий елемент, який  обумовлює благополучний початок життя, рівність, розвиток, закладає основи здоров’я та розумових здібностей, є важливою складовою турботи про світ, в якому ми всі живемо.

Діючи разом, підтримаємо батьків і забезпечимо умови для грудного вигодовування сьогодні і для майбутніх поколінь!