ОБЕРЕЖНО – ГРИП!

gripЗа інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського центру контролю за хворобами в північній півкулі, до якої входить і Україна, очікується циркуляція:


 • · вірусу типу А/H1N1 - Brisbane;
 • · вірусу типу А/H3N2 - Kansas;
 • · вірусу, подібного B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87);
 • · вірусу, подібного B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

На кінець п’ятого тижня захворюваність на грип та ГРВІ в Україні перевищила епідемічний поріг на 43,1% та досягла середнього рівня інтенсивності. Інтенсивний показник захворюваності на 11,7% менше аналогічного періоду минулого сезону. З 30 вересня 2019 року до 02 лютого 2020 року перехворіло 7,3% населення країни, госпіталізовано 84 846 осіб, з них 77,6% - діти віком до 17 років. Всього з 40 тижня 2019 року до 05 тижня 2020 року зареєстровано п’ятнадцять летальних випадків, що підтверджено методом ПЛР. З початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано  235 404 особи.

За оперативною інформацією Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» в регіоні захворюваність на ГРВІ та грип на 05 тижні (з 27.01.2020 по 02.02.2020) в області зареєстровано 13978 випадків гострих респіраторних інфекцій, показник – 819,8 на 100 тисяч, що вище середнього багаторічного показника на 38,6%. Інтенсивність епідемічного процесу відзначається як середня (перевищення епідемічного порогу в межах 25%-75%). В порівнянні з минулим тижнем ріст захворюваності склав 22%.

З початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано 22138 осіб, за останній тиждень щеплено 199 осіб. Серед щеплених персонал закладів охорони здоров’я склав 5077 осіб. З початку епідсезону в області зареєстровано 2 летальних випадки від грипу, викликаних вірусом грипу типу А.

Вірус ГРВІ та грипу небезпечний саме ускладненнями дихальної, серцево-судинної та нервової систем, а при тяжкому перебігу захворювання може призвести до летального випадку, особливо в групах населення підвищеного ризику.

До основної групи ризику відносять: дітей різних вікових груп, медичних працівників, людей з хронічними захворюваннями, літніх осіб, вагітних. Сезонний грип швидко поширюється в дошкільних та загальноосвітніх закладах, домах для людей літнього віку та інвалідів, на підприємствах, тобто в місцях масового скупчення людей.

Але, як відомо, хворобу легше попередити ніж лікувати.

 • • Вберегтися від сезонного грипу можна за допомогою щеплення, яке треба робити тільки в закладі охорони здоров'я. Вакцинуватися краще до початку циркуляції вірусу грипу. Проте вакцинуватися від грипу не пізно упродовж усього сезону активності захворювання. Захисні антитіла у щепленої людини виробляються від 7 до 14 днів. Вакцинуватися від грипу необхідно щороку.
 • • Крім того, уникайте скупчення людей. Намагайтеся не перебувати поряд із людьми, з наявними симптомами на застуду, які мають нежить або кашель.
 • • Перед тим, як вийти у багатолюдні місця, бажано змазати носові ходи оксоліновою маззю. Використовуйте одноразові марлеві маски (респіратори більш ефективні).
 • • Будучи на вулиці, намагайтеся не торкатися очей, носа або рота немитими руками.
 • • Щоразу коли прийшли з вулиці - помийте з милом руки, обличчя, ніс. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте розчини для рук на спиртовій основі, мокрі серветки.
 • • Якщо не вберегли себе і захворіли - залишайтесь вдома, не заражайте інших.
 • • Не займайтеся самолікуванням, при перших ознаках захворювання зверніться до свого сімейного лікаря.
 • • Частіше провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання.
 • • Привчіть себе до корисних звичок: дотримуйтеся режиму сну (7 - 8 годин на добу), частіше перебувайте на свіжому повітрі, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води, вітамінних напоїв та відварів, харчуйтеся здоровою їжею (багатою на білки – м’ясо, риба, молочні вироби; на вітаміни – свіжі овочі, фрукти, соки тощо). До раціону додавайте продукти багаті на фітонциди – цибулю, часник.

За інформацією МОЗ України за станом на 6 лютого 2020 року у світі зареєстровано 28 274 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції 2019-nCoV, 565 з них - летальні. Окрім Китаю, захворювання зафіксовано у 24 країнах світу. В Україні жодного підтвердженого лабораторно випадку 2019-nCoV не зареєстровано.

Всі заходи щодо недопущення занесення та поширення 2019-nCoV на території України та рекомендації затверджені наказом МОЗ України від 24.01.2020 № 185 «Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)».

Міністерством охорони здоров'я України створено оперативний координаційний штаб із залученням провідних епідеміологів, інфекціоністів, науковців, реаніматологів, фахівців екстреної медицини та інших спеціалістів. Розпочато температурний скринінг пасажирів на прямих рейсах з Китаю в аеропорту Бориспіль. На санітарно-карантинних пунктах в аеропорту Бориспіль посилено команди швидкого реагування і епідеміологів та переведено їх в цілодобовий режим роботи. Також забезпечено чергування бригад швидкої медичної допомоги.

Мандрівники із симптомами ГРВІ будуть направлятися на подальше медичне обстеження з тестуванням на 2019-nCoV. На сьогодні Україна отримала тест-систему для виявлення 2019-nCoV, яка дозволить проводити лабораторну діагностику нового коронавірусу на сучасному рівні. Набори розроблені в Німеччині з максимально можливим профілем виявлення для достовірного визначення зазначеного виду коронавірусу. У подальшому планується надходження додаткових реагентів від Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і закупівлі за кошти державного бюджету.

Крім того, усім подорожуючим надається актуальна інформація щодо попередження захворювання.

Тому громадяни та мандрівники повинні дотримуватися звичайних заходів обережності та профілактики ГРВІ, а саме:

утриматися від подорожей, особливо у країни де зафіксовані випадки 2019-nCoV;

не контактувати з людьми з ознаками респіраторних захворювань;

використовувати спеціальні маски для захисту органів дихання (респіратори);

ретельно мити руки із застосуванням засобів гігієни, особливо після відвідання місць масового скупчення людей та перед їжею; користуватися антисептичними засобами на спиртовій основі.

У разі появи симптомів, що свідчать про гострі респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та надати відомості про історію подорожей.

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Люди, інфіковані 2019-nCoV, можуть бути заразними до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом поширення вірусу.

На цей день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування 2019-nCoV, тому для профілактики захворювання слід дотримуватися стандартних рекомендації:

часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;

не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.