Пневмонія, як ускладнення грипу та ГРВІ

pnevУ холодний період року, а це пізня осінь, зима та рання весна, ймовірність захворіти на грип та ГРВІ зростає в рази. І кожного року медійний простір переповнений інформацією про десятки тисяч хворих, наближення до епідпорогу, карантин тощо. Але багато людей недооцінюють загрозу і переносять хворобу на ногах, що згубно позначається на стані організму. Одним з найбільш підступних і небезпечних для життя людини ускладнень грипу та ГРВІ є пневмонія.

Пневмонія (запалення легенів) – запальний процес, який розвивається в одному або одночасно двох легенях. Найчастіше збудниками пневмонії є бактерії, віруси, грибки та навіть деякі найпростіші мікроорганізми.

Вірусна пневмонія може бути одним із ускладнень грипу, а може починатися разом з ним, але в другому випадку вона має дуже важкий перебіг. Особливо небезпечні перші два - три дні захворювання, коли діагностика не інформативна (запалення легенів не прослуховується), а в організмі людини дуже швидко, практично блискавично, розвиваються патологічні процеси, які призводять до ураження органів дихання.

Загальні симптоми запалення легенів включають в себе підвищення температури, слабкість, головний біль, кашель, задишку. Крім того, може виникнути біль у грудях, втрата апетиту, м'язовий і суглобовий біль, посилене потовиділення під час сну.

І в цьому випадку головне - це своєчасно звернутися за медичною допомогою, правильно виконувати всі настанови лікаря, приймати призначені препарати і найголовніше — дотримуватися постільного режиму.

Бо у населення існує хибне припущення, що при наявності хорошого імунітету організм самостійно подолає хворобу і людина практично не помітить її впливу. І як результат, вони заражають своїх близьких, колег по роботі, роблять важчим перебіг захворювання і звертаються за медичною допомогою у більш тяжкому стані (легенева недостатність, інтоксикаційний синдром).

А ще століття тому ставлення до запалення легенів було більш серйозним, бо на фоні відсутності антибіотиків смертність від цієї хвороби становила практично сто відсотків. Але з появою антибіотиків пневмонія з розряду смертельних захворювань з летальним результатом перейшла в розряд якщо не банальних хвороб, то принаймні таких, з якими можна боротися. Проте за статистикою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) пневмонія щороку стає причиною близько 4 мільйонів смертей у світі.

Пневмонія може виникнути у будь-кого, але на практиці захворювання частіше зустрічається серед дітей до двох років та осіб похилого віку. Також у групі ризику знаходяться люди із захворюваннями серцево-судинної та ендокринної систем, носії хронічних респіраторних захворювань.

Крім того, існують ряд факторів ризику, які гнітюче діють на захисні функції організму і відкривають дорогу інфекції.

Тютюнопаління, зловживання алкоголем, вживання наркотичних речовин порушують бар’єрні властивості епітелію бронхів і подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів. Також негативно впливає на легені і тривале вдихання парів хімічних речовин. Слабка рухова активність робить непотрібним глибоке дихання і призводить до застою повітря в легенях. Гострі запалювальні процеси верхніх дихальних шляхів можуть ускладнюватися пневмонією. Супутні бактеріальні інфекції, а також суперінфекції (коли є кілька збудників водночас) можуть розвинутися внаслідок грипу.

Як відомо, краще запобігти виникненню хвороби, ніж її лікувати і в цьому твердженні пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб. Самі профілактичні заходи неважкі та цілком доступні кожному і головне місце в них посідає вакцинація:

вакцинуйтеся. Пневмонія є частим наслідком тяжкого грипу. Тому щеплення від грипу суттєво знижує ризик захворювання або його тяжкого перебігу, а саме пневмонії;

дітям до 5 років та дорослим старшим за 65 варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Така вакцинація дуже бажана людям із хронічними хворобами легень і курцям. Пневмококи є частою причиною бактеріальної пневмонії, менінгіту і отиту;

кашлюк, кір та навіть вітрянка можуть дати поштовх розвитку пневмонії. Саме у вагітних жінок, які не хворіли на вітрянку і у тих, які планують завагітніти, а також у людей з імунодефіцитними станами, вітрянка може викликати пневмонію;

маленьким дітям потрібно зробити планові щеплення від гемофільної інфекції В, одним з проявів якої є пневмонія.

Якщо ви вважаєте, що ціна вакцин, які не входять до переліку безоплатних занадто висока, то можете порахувати вартість антибіотиків та днів непрацездатності, не кажучи вже про можливе перебування у відділенні інтенсивної терапії. Вакцина вийде дешевше і безпечніше.

Також під час епідемії грипу намагайтеся уникати великого скупчення людей. Після того, як прийшли на роботу чи додому ретельно вимийте руки та обличчя з милом, частіше провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання. Якщо палите - зробіть все, щоб покинути цю звичку  бо, як відомо, курці суттєво вразливіші до хвороб дихальних шляхів. Харчування повинно бути раціональним і збалансованим. Найкращою їжею для здорового харчування визнані фрукти, свіжі та варені овочі, злаки, зелень, горіхи, риба тощо. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі покращують стан мускулатури, серцевої і дихальної системи, знижують ризик розвитку депресії. М’язам потрібні навантаження, а легеням — достатня вентиляція свіжим повітрям.

Але, якщо так трапилось і Ви все ж таки захворіли - пам’ятайте, що лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. При погіршенні загального стану, зниженні апетиту, підвищенні температури тіла, а також появі кашлю різної інтенсивності не зволікайте, зверніться до свого сімейного лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

КУ «Запорізький обласний центр здоров'я» ЗОР