До міжнародного дня боротьби з туберкульозом

images сж24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. На сьогодні найактуальнішою інфекційною патологією є коронавірусна інфекція. До неї прикута увага населення всіх країн світу.

Проте для українського суспільства надзвичайно гострою залишається і проблема туберкульозу: кожного року хвороба вражає більше 20 тисяч осіб. Щодня реєструється близько 60 нових випадків захворювання на туберкульоз  здебільшого серед людей працездатного віку, а 10 хворих помирають.

Епідемія ТБ на сучасному етапі характеризується значним поширенням туберкульозу із стійкістю до протитуберкульозних препаратів. Європейський регіон має найбільші показники тягаря таких форм туберкульозу у всьому світі, а Україна ввійшла до 5 країн світу з найвищим показником захворюваності. Сьогодні від цього інфекційного захворювання не застрахована жодна людина незалежно від її віку, статі та соціального положення.

За останні 10 років спостерігається зниження показника захворюваності на всі форми активного туберкульозу (далі – ТБ) на 14,4% з 2010 до  2019 року.

Питома вага бацилярних хворих, що являють собою найбільш небезпечні в епідеміологічному плані форми як джерела зараження, склала 70,6% від хворих на легеневий туберкульоз (у 2018 році – 65,9%, по Україні 68,6%).

Визиває занепокоєння те, що майже у половини всіх хворих на туберкульоз легень захворювання виявлене уже в деструктивній  запущеній формі, коли значно погіршується прогноз лікування. Серед всіх регіонів України область за даним показником посідає шосте рангове місце, показник перевищує середній по Україні (18,9) на 33,1%. Такі показники свідчать про несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, а отже і несвоєчасне виявлення захворювання у половини пацієнтів, що має місце останні роки.

Четвертий рік на високому рівні залишається захворюваність дітей у віці до 14 років. Так, за 2019 рік захворіло 58 дітей,  показник 23,1 на 100 тис. дитячого населення, показник по області перевищує український в 2,6 разів та є найвищим в країні.

13,8% дітей, що захворіли,  не щеплені проти туберкульозу.  У 2019 році область була повністю забезпечена протитуберкульозною вакциною, однак діти першого року життя щеплені тільки на 85,3% від плану, а  старші року – на 53,3%. Основна причина – не проведена проба Манту. План  туберкулінодіагностики виконаний лише на 62,9% в основному у зв’язку з відсутністю туберкуліну, що сприяло більш пізньому виявленню інфікованих та вже хворих дітей.

Спостерігається зростання випадків формування сімейних осередків з кількома хворими.

Після 40 років біля  90% населення, особливо у промислових містах, є інфікованим. Більшість людей мирно співіснують з паличкою Коха, і їх імунна система тримає її під контролем. Це «носії», інфіковані туберкульозом. За статистикою тільки у 5-10  із 100 інфікованих розвивається захворювання. Причиною цьому є хронічний стрес, погане харчування, недосипання і інші чинники, які виснажують імунну систему.

         Тому важливе раннє виявлення як хворих так і інфікованих осіб.  Одним з методів раннього виявлення хворих епідеміологічно небезпечними формами захворювання - бацилярними - є обстеження хворих, що кашляють,  методом мікроскопії мазка мокротиння в клініко-діагностичних лабораторіях загальнолікувальної мережі.

Залишається актуальним і такий метод виявлення хворих туберкульозом як профілактичне флюорографічне обстеження населення з 15-річного віку. Щорічно до 50% вперше діагностованого туберкульозу виявляється при флюорооглядах. Нерідко хворі дізнаються про своє захворювання тільки при даному обстеженні.

Ефективність протидії епідемії туберкульозу залежить від злагодженої, чіткої співпраці органів влади всіх рівнів, медиків, соціальних працівників, освітян, науковців, громадськості. Головне - якомога ширше, використовуючи всі сучасні форми та методи санітарної просвіти, інформувати всі верстви населення про причини виникнення та засоби запобігання туберкульозу, закликаючи відповідально ставитись до особистого здоров'я, приділяти належну увагу профілактиці та своєчасному лікуванню захворювання.