Всесвітній день боротьби проти раку

canserЩороку 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який проводиться Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

За даними ВООЗ, щороку понад 8 мільйонів людей по всьому світі помирають від раку. На жаль, Україна визначається високим рівнем захворюваності на цю недугу, адже саме рак посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом із серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я нації. Ризик захворюваності мають кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка.

У всьому світі найбільша смертність у чоловіків від п’яти видів раку – легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу; у жінок – раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки.

За статистичними даними КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЗОР у 2020 році у Запорізькій області перебували на обліку у КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» ЗОР 51163 особи (у 2019 році - 50524 особи). У 2020 році вперше виявлено злоякісні новоутворення у 5139 осіб (у 2019 році - 6375 осіб). Померло від злоякісних новоутворень у Запорізькому регіоні у 2020 році 2801 мешканець (у 2019 році - 3098 мешканців).

Вченими доведено, що у 90% злоякісних новоутворень причиною є канцерогенні фактори навколишнього середовища і спосіб життя, у 10%  –  генетична схильність. До переліку канцерогенних факторів віднесено тютюнопаління, особливості харчування, інфекційні агенти, промислові канцерогени, іонізуюче  випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, вживання алкоголю, забруднення атмосферного повітря, низька фізична активність, тощо.

На цей час вже відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норм здорової поведінки: боротьба з курінням як таким; фізична активність; збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів (папіломи людини, гепатиту В), які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасна діагностика й увага до власного здоров’я (загальноклінічні аналізи крові, сечі, обстеження грудних залоз, гінекологічне обстеження жінок, у чоловіків – обстеження простати, у пацієнтів  старших 50 років – прямої кишки).

Характерною особливістю онкозахворювань є відсутність симптомів на ранніх стадіях, тому пухлина розвивається тривалий період, іноді 5 і більше років до появи значних клінічних проявів хвороби. Цей факт свідчить про те, що є час для діагностики захворювання на початкових стадіях. На жаль, у більшості випадків, пацієнти звертаються за допомогою вже у більш пізніх стадіях хвороби.

З метою вдосконалення діяльності держави щодо поступового зниження захворюваності та смертності, спричиненої онкологічними захворюваннями, покращення якості життя пацієнтів, забезпечення створення системи надання доступних високоякісних медичних послуг в Україні, розв’язання системних проблем у зазначеній сфері, Міністерством охорони здоров’я України розроблено та оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року».

У Запорізькій області потужним закладом, який надає високоспеціалізовану допомогу онкохворим пацієнтам є КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» ЗОР. Тут можна пройти сучасну діагностику та отримати високоякісне лікування, підібране індивідуально для кожного пацієнта.

Хіміотерапія (лікування за допомогою медичних препаратів, які зупиняють ріст пухлини) є найбільш поширеним методом лікування  онкологічних захворювань в усьому світі (наприклад, лімфоми). Призначення  хіміотерапії проводиться згідно з міжнародними протоколами (ESMO, NCCN) та у відповідності з наказами МОЗ України.

Радіотерапія (променева терапія) - це використання іонізуючого випромінювання для лікування злоякісних новоутворень та деяких непухлинних захворювань. Випромінювання отримується за допомогою спеціальних апаратів: виникає розпад радіоактивних речовин, при цьому відбувається загибель хворих клітин та зупиняється розвиток хвороби. Опромінення для більшості пацієнтів є єдиним методом лікування, який їм підходить. Успіхом променевої терапії вважається повне одужання, крім того сприяє зменшенню больового синдрому, симптомів здавлення здорових органів, зупиняю кровотечу.

У 2020 році завершено наймаштабніший проєкт в медицині Запорізького регіону - будівництво нового корпусу Блоку дистанційно-променевої терапії для лінійного прискорювача.

Оснащення відділення променевої терапії КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» ЗОР лінійним прискорювачем дає можливість:забезпечити безперервну роботу апаратів без потреби заміни джерел випромінювання; опромінювати безпосередньо пухлини без руйнування здорових тканин; скоротити термін перебування хворих у стаціонарі та тривалість курсу реабілітації в амбулаторних умовах; опромінювати пухлини органів, які не підлягають променевій терапії на кобальтовому апараті; використовувати функцію радіохірургії, що дуже важливо при лікуванні пухлин мозку; значно покращити якість надання медичної допомоги онкологічним хворим та підвищити результати лікування; знизити ризик інфекційних ускладнень після курсу променевої терапії.

Встановлений лінійний прискорювач дозволяє реалізовувати усі наявні методики променевої терапії, включаючи ротаційну методику арк-терапії з модуляцією за об’ємом. Забезпечуючи проведення радіотерапії з ефективним розподіленням доз опромінення прискорювач надає можливості отримати найвищі результати лікування. Разом з лінійним прискорювачем Elekta Infinity отримали унікальну систему позиціонування С-rad, яка є єдиною в Україні – це еволюція в 4-D лікуванні (спостереження за положенням пацієнта в режимі реального часу перед та під час опромінення, лікуванні із застосуванням синхронізації дихання); високий рівень безпеки та комфорту пацієнта (керування рухом без застосування додаткових доз опромінення, без використання маркерів на тілі пацієнта, аудіо-візуальний супровід).

І все ж таки, деяким пацієнтам необхідне хірургічне втручання - малоінвазивна хірургія є одним з передових напрямів сучасної онкохірургії, який динамічно розвивається. Вона вирішує два рівнозначних завдання: збереження шансів на одужання (віддалені онкологічні результати) та покращення якості життя пацієнта (косметичні та функціональні ­результати після операції). Лапароскопічна хірургія дозволяє прискорити функціональне відновлення, зменшити тривалість перебування у стаціонарі та, відповідно, витрати на лікування пацієнтів. Крім того, у багатьох випадках застосування малоінвазивних методів дає змогу запобігти тяжким ускладненням (наприклад, з приводу раку прямої кишки у пацієнтів чоловічої статі зазвичай зберігаються еректильна функція та сечовипускання). На сьогодні у КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» ЗОР лапароскопічну хірургію впроваджено майже при всіх злоякісних новоутвореннях органів грудної та черевної порожнин, урологічних, гінекологічних втручань

І все ж таки, пам’ятайте, у 40% всіх випадків раку можна запобігти, змінивши спосіб життя – на здоровий.

Бажаємо Вам міцного здоров’я!