Електрокардіографія як один із методів виявлення серцево-судинних захворювань

Захворювання серцево-судинної системи є однією з головних причин смертності серед чоловіків і жінок в усьому світі. Значну частину серцево-судинних захворювань можна попередити за рахунок зменшення впливу поведінкових факторів ризику (вживання тютюну, нездорове харчування, відсутність фізичної активності та зловживання алкоголем).

Нездоровий спосіб життя призводить до фізіологічних змін: підвищеного артеріального тиску (гіпертензії), надмірної ваги/ожиріння; підвищеного рівня цукру крові (діабету), підвищення рівня ліпідів крові (дисліпідемії). Ці проміжні фактори ризику викликають пошкодження судин серця та головного мозку і проявляються у вигляді інфарктів міокарда та інсультів. Оскільки патологічні процеси, що лежать в основі інсульту та інфаркту, мають між собою багато спільного, то загальні підходи, які впливають на поведінкові та метаболічні фактори ризику, ефективні для профілактики обох цих захворювань.

З точки зору причин летальних випадків провідним фактором ризику серцево-судинних захворювань є підвищений артеріальний тиск (13% загального числа летальних результатів в світі), вживання тютюну (9%), підвищений рівень цукру крові (6%), відсутність фізичної активності (6%) і надлишкова маса тіла, ожиріння (5%).

Електрокардіографія (ЕКГ) є одним з основних і обов’язкових методів обстеження пацієнтів з підозрою на захворювання серця. Суть ЕКГ полягає в реєстрації графічного запису імпульсів, які виникають в період серцевих скорочень. За допомогою спеціальних електродів фіксується активність серця. Пишеться кардіограма протягом декількох хвилин, потім інтерпретується фахівцем або спеціальною програмою.

Електрокардіограма дає можливість встановити джерело серцевого ритму, частоту і регулярність серцевих скорочень. Такі дані необхідні для діагностики аритмії.

Показаннями для ЕКГ є: наявність факторів ризику, погіршення стану пацієнта, підозра на патологію серцево-судинної системи та інші. Також підозра на виникнення ускладнень на серце (у пацієнтів з хворобами нервової, ендокринної систем, з хворобами нирок та ін).

Завдяки реалізації субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системикровообігу у Запорізькій області» в рамках спільного проекту МОЗ України зі Світовимбанком «Поліпшення здоров'я на службі у людей» для закладів охорони здоров’я первинної медико-санітарної допомоги Запорізької областізакуплено 380 електрокардіографів, загальною вартістю більше 8 млн. грн.

Тому якщо у вас з’явилися болі в області серця, аритмія, задишка необхідно терміново звернутися до Вашого сімейного лікаря, який проведе належне обстеження.