Депресія

Дослідження у багатьох країнах світу показують, що депресія стає все більше розповсюдженим захворюванням нашого часу, яким страждають до 20% загального населення планети.

Депресія - серйозне захворювання, яке різко знижує працездатність і приносить страждання як самому хворому, так і його близьким. На жаль, люди дуже мало обізнані про типові прояви і наслідки депресії, тому багатьом хворим надається допомога, коли стан приймає затяжний і тяжкий характер, а іноді і зовсім не виявляється. Практично у всіх розвинених країнах служби охорони здоров'я стурбовані ситуацією, яка склалася, і прикладають зусилля щодо розповсюдження доступної інформації про виникнення депресивних станів, способах їх профілактики та лікування.

За останні кілька років все більше українців страждають від депресії і одна з причин її виникнення - нестабільна політична та соціально-економічна ситуація у державі. Проте важко назвати хоча б приблизну кількість українців, яким дошкуляє ця недуга. Оскільки офіційна статистика фіксує лише пацієнтів з важкими психічними розладами.

На сьогодні фахівці виділяють 2 види депресій: спадкова, яка має генетичний характер і депресію, яка викликана зовнішніми чинниками (наприклад стресами).

У групі ризику люди з чутливою нервовою системою, які не дотримуються гігієни праці та відпочинку, нераціонально харчуються, постійно перебувають в стані енергетичної виснаженості, а також в приміщеннях під постійним впливом шуму, вібрації та інших фізичних факторів.

Депресія - це стан пригніченості, який характеризується відсутністю мотивації до будь-якої діяльності, значним зниженням самооцінки, глибоким смутком, сумними почуттями та безнадією. Коли люди впадають в депресію, то саме життя здається їм пофарбованим в сіро-чорні фарби. Люди в депресивному стані виявляють пасивність та нерішучість, вони втрачають апетит, для них характерні порушення сну. Досить часто в голову приходять суїцидальні думки.

Тому дуже важливо дізнатися про депресію якомога більше, усвідомити, що депресія повинна розглядатися з усією серйозністю, і що є безліч способів, які допомагають її перемогти, а саме:

- поділіться з близькими людьми своїми переживаннями, бо підтримка з боку людей, які люблять і піклуються про вас, є важливою частиною процесу відновлення;

- знайдіть хорошого психолога, якому ви зможете довірити всі свої думки і переживання, і він навчить вас, як правильно пережити цей період вашого життя;

- намагайтеся якомога більше часу проводити в суспільстві оптимістично налаштованих людей, поруч з якими ви будете почувати себе особливо комфортно. Розмовляйте з людьми, які бачать світ у позитивному ключі, просіть їх поділитися своїм баченням якихось проблем, ідеями, світоглядом і підходом до життя;

- знайдіть для себе якесь хобі і постарайтеся дізнатися якомога більше про те, що вас зацікавило. Пориньте в улюблену справу цілком, присвячуючи йому весь свій вільний час;

- плануйте позитивні події у своєму житті, поступово збільшуючи кількість приємних для вас подій і справ ;

- допомагаючи іншим людям, які потрапили в біду і потребують чиєїсь підтримки, ви легше переживете свої труднощі;

- змініть звичку мислити негативно і створіть такий шаблон мислення, який підтримає вашу самооцінку і підвищить впевненість у собі;

- займіться спортом;

- вживайте більше свіжих фруктів та овочів;

- зробіть вечірні прогулянки регулярними. Гіподинамія, тобто малорухливий спосіб життя, це ще одна з передумов розвитку депресії. Помірна фізична активність, а також повноцінний сон допомагають відновлювати душевні і фізичні сили, покращують психічне здоров'я.

В даному випадку найкращі ліки – це час і можна відчувати тільки повагу до тих людей, які наполегливо йдуть по шляху позбавлення від депресії. Вони проявляють справжню мужність, щоб вибратися з темряви. І вони дійсно гідні того, щоб далі жити щасливо!

КУ «Запорізький обласний центр здоров'я»