Як зберегти слух в літньому віці

Тугоухість: причини, профілактика, лікування

Стареча тугоухість (зниження слуху) розвивається дуже повільно, часто непомітно для самої людини і охоплює усе частини органу слуху, що беруть участь в слуховому процесі:

  • середнє вухо, яке посилює звуки;

  • внутрішнє вухо, що перетворює звукові імпульси на електричні сигнали;

  • нерви, по яких електричні сигнали проходять в головний мозок;

  • слухові центри в корі головного мозку, які розшифровують електричні сигнали.

В результаті погіршення слуху, літня людина перестає чути тихі голоси, високочастотні звуки (наприклад, спів птахів або телефонні дзвінки), погано розрізняє в розмові схожі приголосні. Це призводить до труднощів в спілкуванні з іншими людьми, емоційній пригніченості людини, прискорює процес його інтелектуального згасання.

Зниження слуху є найпоширенішим явищем. Причинами тугоухості можуть служити різні внутрішні (генетичні і фізіологічні) і зовнішні чинники.

Причини погіршення слуху

Вплив ототоксичних препаратів

Як виявилося, антибіотики, що широко застосовувалися раніше, впливають негативно на слуховий або вестибулярний апарати. Особливо, у поєднанні з діуретиками (сечогінними засобами).

На щастя, сьогодні лікарі мають можливість вибирати необхідні антибіотики інших класів, які не роблять шкідливого для слуху ототоксичної дії. Ототоксична тугоухість погана тим, що вона завжди двостороння, тобто вражає обидва вуха. Але у неї є і позитивний момент - на відміну від інших форм тугоухості ця не прогресує. Якщо ж зниження слуху неухильно триває, то слід шукати іншу причину.

Дія хвороботворних вірусів і бактерій – досить поширена причина розвитку тугоухості і глухота. Запальні процеси, що викликаються ними, нерідко призводять до грубих порушень структур внутрішнього вуха, слухового нерва і слухових центрів мозку. Особливо небезпечними інфекціями для слуху є грип, ангіна, менінгіт, а також дуже поширена дитяча інфекція — паротит (свинка).

Погіршення стану посудин

Не секрет, що природні вікові зміни часто призводять до погіршення стану судин. Слухова зона завжди страждає при порушеннях кровообігу в результаті нестачі кисню і поживних речовин. Це зустрічається при енцефалопатії, ішемічній хворобі серця, артеріальній гіпертонії, цукровому діабеті і інших захворюваннях. В даному випадку, лікарі обласної лікарні призначають комплексне лікування препаратами, що забезпечують живлення мозку. Таке лікування допомагає стабілізувати стан слуху чи, принаймні, не дає швидко розвиватися тугоухості.

Шумова тугоухість

Напевно, багато хто помічав: якщо впродовж якогось часу поряд з вами щось сильно шумить, то після припинення цього шуму ви почуваєте себе таким, що немов оглухнули. Так реагує на шум слуховий аналізатор, який знижує свою чутливість, щоб адаптуватися до подразника. Але, якщо піддавати його постійному травмуванню шумом, то виникає слухова перевтома, яке призводить до прискореного зношування структур слухової системи. Не випадково, люди, які працювали на тлі сильного виробничого шуму (на заводах, транспорті, будівництвах), придбавають з віком професійну шумову тугоухість.

Нерідко, причиною такий же шумовій тугоухості служить захоплення гучною музикою. У любителів такої музики відзначається стійке зниження слуху. Отоларингологи Запорізької обласної лікарні радять влаштовувати собі дні тиші, бажано на природі.

Чи можливе лікування шуму у вухах?

Лікування шуму у вухах - це важке завдання. Часто простіше відновити слух, чим позбавити людину від шуму, тому що природа кожного шуму індивідуальна, і такий же індивідуальний вибір лікування. Окрім медикаментозного лікування тугоухості, багатьом пацієнтам дають ефект акупунктура, магнито- і лазерна терапія. Особливо ефективні спеціальні методи фізіотерапії — струми, що структурують, і метод эндурального фонофореза.

Профілактика порушення слуху

Профілактика вікового зниження слуху зводиться до профілактики різних хвороб, супутніх старості. Уміння відсовувати старіння організму невід'ємне від уміння жити. Помічено, що люди, ведучі здоровий спосіб життя, що дотримуються раціональної дієти, підтримують інтелектуальну і громадську активність, мають кращий слух, чим люди того ж віку, що не дотримують вимог здорового способу життя.

Якщо ж лікування не допомагає, і у пацієнта спостерігається різке безповоротне зниження слуху, необхідно придбати слуховий апарат. Сучасні слухові апарати, особливо цифрові, відрізняються високою точністю обробки звуку, зручністю користування і красивим дизайном. У обласній лікарні фахівці із слухопротезированию підбирають їх залежно від індивідуальних порушень слуху пацієнта, що полегшує адаптацію до носіння приладу.