Вправи для зняття зорової втоми

 1. Міцнозаплющити очі на 3-5 секунд, відкрити їх на 3-5 секунд. Повторити 6-8 разів.

Ця вправа знімає втому, зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровопостачання, розслабленню м'язів ока.

2. Швидко моргати протягом 1-2 хвилини.

Ця вправа сприяє збільшенню кровообігу.

3. Дивитися вдалину прямо перед собою 2-3 секунди.

Поставити палець правої руки до середньої лінії обличчя, напротиперенісся перенести на відстань 25-30 смвід очей. Перевести погляд на кінець пальця і дивитися на нього двома очима 3-5 секунд. Опустити руку. Повторити 10-12 разів.

Ця вправа знімає втому акомодаційного м'яза, полегшує роботу на близькій відстані.

4. Заплющити очі. Проводити їх масаж за допомогою кругових рухів пальців протягом однієї хвилини.

Вправа знімає спазми м'язів очей і покращує кровопостачання.

5. Поставити палець правої руки на середню лінію обличчя, на відстані 25-30 см від очей. Дивитися двома очима на кінець пальця 3-5 секунд. Закрити долонею лівої руки ліве око на 3-5 секунд. Прибрати долоню, подивитися двома очима на кінець пальця 3-5 секунд. Повторити вправу при фіксації пальця лівої руки прикриваючи праве око.  Вправа покращує працездатність обох очей.

6. Голова нерухома. Підняти наполовину зігнуту праву руку в бік. Повільно вказівний переміщати палець справа наліво і зліва направо, стежити очима за пальцем. Повторити 10-12 разів. Вправа зміцнює м'язи ока горизонтальної дії і удосконалює їх координацію.

7. Одночасно трьома пальцями лівої руки злегка натиснути на верхню повіку лівого ока і трьома пальцями правої руки злегка натиснути на верхню повіку правого ока. Через 1-2 секунди зняти пальці з повік. Повторити 3-4 рази.

Вправа покращує циркуляцію.

8. Дивіться у далечінь перед собою 2-3 секунди. Потім переведіть погляд на кінчик носа на 3-5 сек. Повторити 6-8 разів.

Вправа розвиває вміння затримувати погляд на близькій відстані.

9. Голова нерухома. Підняти напівзігнуту праву руку вгору.

Повільно переміщати палець зверху вниз і стежити за ним очима. Повторити 10-12 разів. Вправа зміцнює м'язи очей вертикальної дії і вдосконалює їх координацію.

10. Голова нерухома. Витягнути наполовину зігнуту руку вперед і вправо. Виконувати рукою на відстані 40-50 см від ока повільні кругові рухи за годинниковою стрілкою і стежити при цьому очима за кінцем пальця. Виконати цю вправу лівою рукою, роблячи кругові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів. Вправа розвиває координацію руху очей і зміцнює вестибулярний апарат.

11. Голова нерухома. Подивитися очима вгору, а потім вниз. Подивитися в праву сторону, а потім в ліву. Повторити 6-8 разів.

Вправа розвиває здатність до складним рухом очей.

12. Голова нерухома. Подивитися очима вгору. Зробити ними кругові рухи за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів.

Вправа розвиває складні рухи очей і підвищує стійкість вестибулярних реакцій.

13. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Подивитися очима направо, а потім наліво. Повторити 6-8 разів.

Вправа розвиває здатність очей до статичної напруги.

14. Ноги поставити на ширину плечей. Голову опустити, подивитися на носок лівої ноги (зафіксувати точку). Підняти голову, подивитися в правий верхній кут кімнати. Опустити голову, подивитися на носок правої ноги. Підняти голову подивитися у верхній лівий кут кімнати. Повторити 3-6 разів.

Вправа покращує координацію рухів очей і голови.

15. Витягнути руки вперед на ширину плеча на рівні очей. Подивитись у правий верхній кут кімнати. Перевести погляд на кінчики пальців лівої руки. Подивитися у верхній лівий кут кімнати. Перевести погляд на кінчики пальців правої руки.

16. Встати перед дзеркалом. На відстані 25 см на рівні очей, на вікні прикріпити мітку (діаметром 2-3 см). По черзі фіксувати то мітку, то який-небудь об'єкт за вікном, який знаходиться на рівні позначки не менше ніж один метр. Перші три дні тривалість вправи - 3 хвилини, а потім 3 дні по 5 хвилин і 7 хвилин кожен наступний день.

Вправа розвиває здатність оцінювати відстань і координує роботу внутрішніх і зовнішніх м'язів ока.

Примітка: вправи № 1, 2, 4, 7, 8, 10, 12, 13- виконують сидячи.

Вправи № 3, 5, 6, 9, 11, 14, 15, 16 – стоячи.

Якщо хворому призначено носити окуляри постійно, то всі вправи (за винятком № 4, 7) виконуються в окулярах.

 

Інформація надана завідуючою офтальмологічним відділенням КУ «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» Соловйовою С.П.

КУ «Запорізький обласний центр здоров'я»