Коронавірус в Україні

Незважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 30 червня 2023 р. на всій території України було відмінено карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проблема віка COVID-19 залишається актуальною.

Коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Коронавірус є зоонозною інфекцією за походженням.

Найбільш важкі клінічні прояви можна спостерігати при зараженні наступними збудниками: вірус SARS-Cov викликає розвиток атипової пневмонії  або тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Причинами коронавірусу є мутації, в результаті яких з'являється новий тип вірусу. Джерелом коронавірусної інфекції, як правило, є хвора людина. При цьому, період контагіозності невизначено довгий.

Збудники не можуть передаватися безпосередньо через предмети, дверні ручки, посилки, продукти, якщо дотримана гігієна рук і правила кулінарної обробки продуктів. Не можна торкатися забрудненими руками та предметами обличчя, носа, рота, очей. Тому руки рекомендується часто і ретельно мити з милом або обробляти дезіфікуючими засобами.

Вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення носоглотки, блювотних мас, фекалії птахів, тварин, хворої людини.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

При фекально-оральному механізмі передачі захворювання проявляється у вигляді ураження шлунково-кишкового тракту.

Для більшості коронавірусних інфекцій інкубаційний період обмежений 2-3 добами. Однак, цей період може становити від 1 до 14 днів (в середньому 10 днів).

Протягом усього цього періоду людина може заражати інших. Протікає захворювання, найчастіше, як звичайний грип , парагрип або будь-яка інша гостра респіраторна інфекція з усіма характерними для них ознаками.

Характерні симптоми коронавірусу при респіраторній формі:

  • біль при ковтанні, чханні;
  • риніт;
  • головний біль;
  • кашель;
  • прояви гіпоксії;
  • підвищення температури;
  • лихоманка;
  • м'язовий біль.

При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, підіймається дуже висока температура, з'являється непродуктивний сильний кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.

Інформація станом на 22 березня 2024 року

За останній тиждень в Запорізькій області зареєстровано 37 випадків гострої кишкової, показник на 100 тис. склав – 2,2.

Серед тимчасово переміщених осіб зареєстровано 16 випадків ГКІ (на попередньому тижні – випадки не реєструвалися).

Всього встановлено факторів передачі – 26, у т.ч. харчовий – 26, з них пов’язані з порушенням правил приготування та зберігання харчових продуктів в домашній умовах – 26. Випадків ГКІ, які пов’язані з водним шляхом передачі, та випадків ВГА не зареєстровано.

З початку епідемічного сезону захворюваності на грип та інші ГРВІ в Запорізькій області захворіло 57 196 осіб, з них хворі на COVID-19 склали 4 136 осіб – 7,2%.

Показник захворюваності на ГРВІ за 11 тиждень 2024 року нижче порогового рівня на 60% та складає 301,0 на 100 тис. (2617 випадків).

В області за 24 тижні епідемічного сезону діти з числа захворілих на ГРВІ склали 44,5% - 25 479 осіб, з їх числа хворі на COVID-19 із загальної кількісті ГРВІ складає 10,8%. Кількість госпіталізацій з початку епідсезону дорівнює 3 199 осіб (5,6% від захворілих), у т.ч. діти – 1 233 (38,5%), у т.ч. хворі на COVID-19 – 913 осіб (28,5% від усіх госпіталізованих).
За 11-й тиждень поточного року кількість госпіталізацій залишилась на рівні минулого тижня і склала 133 випадки.

Також у дослідженнях за 48-50, 52 тижні 2023 року та 1-8, 11-му тижнях поточного року підтверджена циркуляція аденовірусів (14 випадків), виновірусів (5 випадків), респіраторносинтиціальних вірусів (4 випадки), метапневмовірусу (1 випадок), вірусу парагрипу (1 випадок). На SARS-CoV-2 в ПЛР з початку епідсезону досліджено 4 689 зразків, позитивних – 1 551 (33%).

Швидко визначити наявність коронавірусу в організмі дозволяють тест-системи. Тестування на визначення антитіл до COVID - 19 можна провести як вдома, так і запросивши медичний персонал до себе до дому чи в офіс.

Діагноз "коронавірусна інфекція" може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики:

  • виділення вірусу з допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
  • виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
  • визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження служать слиз, харкотиння, кров та ін.

При підозрі на розвиток пневмонії лікар призначає рентгенографію.

При перших симптомах хвороби, зверніться до свого сімейного лікаря.

Лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування — препарати для зниження температури, кашлю, препарати від нежиттю і т.д. В основі лікування важких форм коронавірусу лежить медикаментозна терапія.

З 25 лютого 2021 року в області розпочалась кампанія з імунізації проти COVID-19.

За даними ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» всього з початку вакцинальної кампанії станом на 26.02.2024 щеплено 637 842 особи (47,3% від офіційно зареєстрованого дорослого населення області, визначеного до початку повномасштабної агресії Російської Федерації), в т.ч. отримали 2 щеплення 600 430 осіб (94,1% від осіб, які отримали перше щеплення). Додаткову дозу отримало 737 осіб.

Бустерну дозу отримали 86 882 осіб (14,5% від кількості осіб які отримали два щеплення). Дві бустерні дози отримали 10 097 осіб, додаткову бустерну дозу – 329 осіб.

На цей час працює 19 пунктів щеплень.

  1. Зробіть щеплення проти COVID-19 - наразі для вакцинації в Запорізькій області, використовують та планують використовувати вакцини наступних розробників і виробників:
  • Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer;
  • Omicron/Pfizer, бівалентна вакцина адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2.
  1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям - повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
  2. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
  3. Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
  4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ – з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
  5. Уникайте дотиків до свого обличчя - не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
  6. Термічно обробляйте продукти - не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.