ОБЕРЕЖЕНО БОТУЛІЗМ!

Ботулізм

Ботулізм харчового походження — це отруєння нейротоксином який продукується Clostridium botulinum, який викликає потенційно небезпечний для життя нейропараліч. Дія токсину призводить до слабкості, млявих паралічів і часто до порушення ковтання та зупинки дихання.

C.botulinum являє собою анаеробну грампозитивну паличку, яка виживає у ґрунті та водних осадах, утворюючи спори. У безкисневому середовищі забезпечується проростання спор, мікроорганізм синтезує та виділяє сильнодіючий токсин. Ботулінічний токсин є найбільш сильнодіючим відомим токсином. Спори штамів C.botulinum, які продукують токсини, широко поширені в ґрунті і були виявлені в усьому світі.

Хвороба починається гостро, зазвичай через 18-36 годин після поглинання токсину з їжею, хоча інкубаційний період може змінюватись від 4 годин до 8 днів.

Хвороба починається з неспецифічних ознак, таких як нудота, блювання, біль у животі, нездужання, запаморочення, сухість у роті, сухість у горлі та, іноді, біль у горлі.

У подальшому приєднується параліч, який починається з черепних нервів і проявляється нечіткістю зору, двоїнням зору, порушенням рухливості повік, фіксованими/розширеними зіницями, порушенням мови, порушенням ковтання та/або пригніченим блювотним рефлексом.

Надалі паралічі наростають і виявляються симетричним низхідним паралічем або слабкістю рухових і вегетативних нервів. Слабкість дихальних м’язів може прогресувати і швидко доводити до дихальної недостатності (хворий перестає самостійно дихати через слабкість дихальної мускулатури).

Вегетативна нервова система також схильна до дії токсину і проявляється наступним: кишкова непрохідність, що проявляється важким запором, розширення шлунку і відсутність блювотного рефлексу, набухання сечового міхура, що переходить у затримку сечі, зниження артеріального тиску, зниження слиновиділення (сухість у роті).

Період видужання від ботулізму часто затягується (30-100 днів). У деяких хворих зберігається залишкова слабкість чи вегетативна дисфункція протягом 1 року після початку захворювання. Однак більшість пацієнтів досягають повного одужання.

Профілактика

Уникайте споживання консервів з проявами псування (особливо напатрана) здуття чи протікання, консервів домашнього виробництва, в’яленої, копченої, сольної та консервованої риби у виробництві або зберіганні якої не впевнені. Перед споживання м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці, адже токсин ботулізму за t 80°С руйнується через 5-25 хвилин, а t 100°С – у перши хвилини. Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Негайно зверніться до лікаря, якщо:

  • відчуваєте порушення близького зору, або у вас сильно виражена сухість у роті;
  • вам важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • у вас підвищена стомлюваність, м’язова слабкість чи запаморочення;
  • є короткочасні ознаки ураження шлунково-кишкової системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • відчуваєте порушення дихання або ковтання.

Успіх в одужанні залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину.

Антитоксин є єдиним доступним препаратом для нейтралізації токсину.

Антитоксин не інактивує токсин, який вже зв’язався у клітині, тому попередні неврологічні порушення не можуть бути швидко куповані. Основна мета його застосування – це уповільнити чи зупинити подальше прогресування хвороби. Антитоксин найбільш ефективний, якщо його застосувати в перші 72 години після початку захворювання. Ботулінічний антитоксин є в наявності в КНП «ОІКЛ» ЗОР.