Трансмісивні інфекції
Наступив період масової активності паразитів, який буде продовжуватися до серпня включно.
Тому саме в цей період потрібно проводити комплекс заходів по видаленню сухостою, скошуванню бур’янів, розріджування чагарників в населених пунктах. З метою ліквідації кліщів в сільгоспугіддях необхідно проводити дезінсекційні обробки пасовищ. Індивідуальний захист людини від нападу кліщів та кровосисних комах проводиться за допомогою щільного одягу або спеціальних костюмів.
Трансмісивні захворювання - це група інфекційних хвороб, первинна і основна локалізація яких в організмі людини – в крові. Проникає інфекція в кров людини при укусі кровосисними комахами, вошами, кліщами.
Трансмісивні інфекції поділяють на антропонози, до яких відносять висипний кліщовий тиф, малярію. Джерелом цих інфекцій є людина. Друга група називається зоонози, до яких відносять туляремію, хворобу Лайма, кліщові енцефаліти, бореліози, геморагічні лихоманки. При цих інфекціях джерелом являються тварини і гризуни.
Для передачі інфекції людині або тварині необхідна участь переносників - кровосисних комах, вошей або кліщів. Останні стали актуальними в Україні з 1955 року. З того періоду було зареєстровано 596 випадків кліщових енцефалітів. Практично у всіх областях України за виключенням Полтавської, Рівненської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей реєструється захворюваність кліщовим вірусним енцефалітом. Найбільша кількість хворих (51%) мешкає в АР Крим та Волинській області.
У 2013 році на території України зареєстровано три випадки кліщового вірусного енцефаліту у Волинській області, АР Крим та м. Севастополь. У Запорізькій області за 2013 рік не зареєстровані кліщові енцефаліти, але було збільшення кліщових бореліозів в два рази порівняно з 2012 роком. По Якимівському району випадки кліщових бореліозів або хвороби Лайма були зареєстровані в 2007, 2009 та 2011 роках у жителів смт Якимівка та смт Кирилівка. У 2012 та 2013 роках не реєструвались бореліози, але почастішали випадки укусів кліщами та звернення за допомогою до медиків. Симптоми хвороби проявляються через певний інкубаційний період. Від моменту укусу кліщів до перших ознак захворювання проходить від 3 до 38 днів. Потім підвищується температура тіла до 40 градусів. Лихоманка триває до 15 днів. Після неї з’являється висип на тілі, головний та м’язовий біль, різка слабкість. Якщо терміново не звернутись до інфекціоніста та своєчасно не розпочати лікування, то уражується головний мозок, сердцевосудинна система, органи дихання, наступають в’ялі паралічі та смерть.
Трансмісивні інфекції викликані кліщами та комахами мають сходні ознаки, які характерні також і для геморагічних лихоманок.
У 2009 році в нашому районі був зареєстрований перший випадок достатньо рідкісного для Запорізької області в цілому, а не тільки для Якимівського району, захворювання - Лихоманки Західного Нілу. Це зооантропоноз, на який можуть захворіти як люди, так і тварини, зокрема птахи. Мігруючі птахи є переносниками збудників хвороб до мешканців Євразії під час весняних перельотів. При укусах птахів та гризунів комарі і кліщі заражаються вірусом та інфікують інших. В органах голубів вірус зберігається на протязі 20–100 днів.
Після інкубаційного періоду (10–14 днів) вірус Західного Нілу, від заражених птиць та гризунів передається людині під час укусів комарами, кліщами Розмноження вірусу в організмі людини приводить до розвитку грипоподібної інфекції - лихоманки Західного Нілу. Захворювання розпочинається з швидкого підвищення температури тіла до 38-40°С, загальної слабкості, зниження апетиту, підвищеної втомлюваності, болю в ікроножних, шийних м’язах, пітливості, головних болів.
Лихоманка продовжується до 5-7 днів Потім з’являються болі в суглобах кінцівок, Відмічається нудота, біль в животі, діарея та респіраторна симптоматика. В 15% випадків може розвинутись гострий асептичний менінгіт або менінгоенцефаліт. Слід пам’ятати, що захворювання легше попередити, чим лікувати.
У зв’язку з чим виникає гостра потреба в проведенні гідротехнічних заходів, направлених на ліквідацію місць виплоду комарів. У приміщеннях необхідно проводити обробку інсектицидними препаратами, закривати сіткою вікна та фрамуги.
Зараз наступив період масової активності паразитів, який буде продовжуватися до серпня включно. Тому саме в цей період потрібно проводити комплекс заходів: по видаленню сухостою, скошуванню бур’янів, розріджування чагарників в населених пунктах. З метою ліквідації кліщів в сільгоспугіддях необхідно проводити дезінсекційні обробки пасовищ. Індивідуальний захист людини від нападу кліщів та кровосисних комах проводиться за допомогою щільного одягу, або спеціальних костюмів. Після виходу з пасовиська або лісу необхідно ретельно оглянути відкриті ділянки шкіри або попросити про це рідних. В місці прикріплення кліща, виникає місцева запальна реакція, нерідко з нагноюванням та виникненням кратероподібної ранки. Прикріплених до шкіри кліщів обережно видаляють, розгойдуючи їх зі сторони в сторону (краще за допомогою пінцету) для попередження відриву хоботка. Якщо хоботок все ж відірвався, його видаляють стерильною голкою (прокаленою на вогні), а місце прикріплення кліща змащують йодом або спиртом. Також зняти кліща можна за допомогою пластиря або скотча, поклавши його зверху на тіло кліща, і капнути декілька крапель рідкого жиру або олії. Через 10 – 15 хвилин кліща можна видалити та покласти в скляну ємкість для подальшої ідентифікації ентомологом Запорізького обласного лабораторного Центру Держсанепідслужби України.
При виявлені укусів кліщами або кровосисними комахами необхідно терміново звертатись до лікаря-інфекціоніста для проведення якнайшвидшого початку лікування. Не ризикуйте з цим та бережіть своє здоров’я.