Стережіться захворювань на менінгіт

Менінгококова інфекція – це інфекційне захворювання, на яке хворіють як дорослі, так і діти.

Особливо небезпечне воно для дітей першого року життя. Збудником є менінгокок. Він нестійкий в навколишньому середовищі, швидко гине при низькій температурі та висушуванні. Під дією дезінфікуючих засобів та ультрафіолетового опромінення гине протягом декількох хвилин. Збудник проникає в організм людини через слизові оболонки дихальних шляхів, інтенсивно розповсюджується при кашлі, чханні, розмові. Зараження відбувається при тісному контакті зі здоровим бактеріоносієм менінгококу або із хворим на гостру форму захворювання. Зараженню сприяє скупченість людей та тісне спілкування у закритих приміщеннях.

Інкубаційний період при менінгококовій інфекції становить від 2 до 10 днів. Хвороба може протікати у вигляді гострого назофарінгіту, гострого менінгіту та менінгококцемії.

Назофарінгіт проявляється нежиттю та незначним підвищенням температури. Гострий менінгіт починається несподівано з ознобу, стрімкого підвищення температури, збудження, сильного головного болю. Для хворих характерна поза на спині із закинутою назад головою. У грудних дітей проявляється різким плачем, блювотою. Підвищується чутливість до всіх подразників, особливо світла, шуму. У грудних дітей набухає тім’ячко внаслідок набряку головного мозку. При менінгококцемії спочатку на кінцівках, а потім на тулубі і всьому тілі з’являється геморагічна висипка у вигляді зірочок неправильної форми; можлива блискавична форма перебігу хвороби, при якій протягом 2-3 годин може наступити коматозний стан і навіть смерть від ускладнень.

Перебіг хвороби залежить від своєчасного звернення за медичною допомогою. Профілактика менінгококової інфекції включає своєчасне виявлення та лікування хворих, а також носіїв інфекції. Необхідним є дотримання максимальної ізоляції в сім’ях грудних дітей, обмеження їх відвідування сторонніми особами, запобігання скупчення людей в приміщеннях. Протяжне провітрювання та вологе прибирання в приміщеннях, достатня інсоляція, а також здоровий спосіб життя та зміцнення загального імунітету організму відіграють велику роль в попередженні захворювань на менінгіт.

Відповідно до Національного Календаря щеплень, щеплення проти менінгококової інфекції відносяться до щеплень «за станом здоров’я» і проводяться за кошти населення.