Коронавірус в Україні

Незважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 30 червня 2023 р. на всій території України було відмінено карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проблема віка COVID-19 залишається актуальною.

Коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Коронавірус є зоонозною інфекцією за походженням.

Найбільш важкі клінічні прояви можна спостерігати при зараженні наступними збудниками: вірус SARS-Cov викликає розвиток атипової пневмонії  або тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Причинами коронавірусу є мутації, в результаті яких з'являється новий тип вірусу. Джерелом коронавірусної інфекції, як правило, є хвора людина. При цьому, період контагіозності невизначено довгий.

Збудники не можуть передаватися безпосередньо через предмети, дверні ручки, посилки, продукти, якщо дотримана гігієна рук і правила кулінарної обробки продуктів. Не можна торкатися забрудненими руками та предметами обличчя, носа, рота, очей. Тому руки рекомендується часто і ретельно мити з милом або обробляти дезіфікуючими засобами.

Вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення носоглотки, блювотних мас, фекалії птахів, тварин, хворої людини.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

При фекально-оральному механізмі передачі захворювання проявляється у вигляді ураження шлунково-кишкового тракту.

Для більшості коронавірусних інфекцій інкубаційний період обмежений 2-3 добами. Однак, цей період може становити від 1 до 14 днів (в середньому 10 днів).

Протягом усього цього періоду людина може заражати інших. Протікає захворювання, найчастіше, як звичайний грип , парагрип або будь-яка інша гостра респіраторна інфекція з усіма характерними для них ознаками.

Характерні симптоми коронавірусу при респіраторній формі:

 • біль при ковтанні, чханні;
 • риніт;
 • головний біль;
 • кашель;
 • прояви гіпоксії;
 • підвищення температури;
 • лихоманка;
 • м'язовий біль.

При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, підіймається дуже висока температура, з'являється непродуктивний сильний кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.

Інформація станом на 05 квітня 2024 року

а останній тиждень в Запорізькій області зареєстровано 41 випадок гострої кишкової інфекції, показник на 100 тис. склав – 2,5.

Серед тимчасово переміщених осіб зареєстровано 6 випадків ГКІ (на попередньому тижні – 3 тижні).

Всього встановлено факторів передачі – 29, у т.ч. харчовий – 28, з них пов’язані з порушенням правил приготування та зберігання харчових продуктів в домашніх умовах – 24. Випадків ГКІ, які пов’язані з водним шляхом передачі, та випадків ВГА не зареєстровано.

З початку епідемічного сезону захворюваності на грип та інші ГРВІ (з 02.10.2023 по 01.04.2024) в Запорізькій області захворіло 62 349 осіб, з їх числа хворі на COVID-19 склали 4 221 осіб – 6,8%.

За 13-й тиждень року (25.03.2024 – 31.03.2024) по області показник захворюваності на ГРВІ, включно з COVID-19, нижче порогового рівня на 64% та складає 272,0 на 100 тис. У порівнянні з минулим тижнем захворюваність знизилась на 15%, зареєстровано 2360 випадків.

В сезон 2023-2024 років в області пороговий рівень захворюваності на грип та інші ГРВІ перевищений не був, максимальні показники спостерігались на 49-51 та на 6-8 тижнях епідсезону (308,0 – 337,0 на 100 тис.). Щотижневе постійне зростання захворюваності спостерігалось тільки з 4-го по 6-й тижні 2024 року.

В області за 26 тижнів сезону діти з числа захворілих на ГРВІ склали 45% - 27 939 осіб, з їх числа хворі на COVID-19 – 2,6% (723 осіб). Серед дорослих питома вага хворих на COVID-19 із загальної кількісті ГРВІ складає 10,2%. Кількість госпіталізацій з початку поточного року дорівнює 3 427 осіб (5,5% від захворілих), у т. ч. діти – 1 370 (40%), у т. ч. хворі на COVID-19 – 931 осіб (27% від усіх госпіталізованих). За 13-й тиждень поточного року кількість госпіталізацій знизилась та склала 107 випадків.

Циркуляція вірусів грипу в області зареєстрована з 3 тижня поточного року. Вірусологічною лабораторією ЗОЦКПХ з початку епідсезону на грип досліджено 256 зразків, з них позитивних – 49 (19%). На 3-му – 13-му тижнях підтверджена циркуляція вірусів типу А(H1N1)pdm (26 випадків), грипу А несубтипованого – 9 випадків, грипу В – 14 випадків.

Також у поточному епідемічному сезоні підтверджена циркуляція аденовірусів, риновірусів, респіраторносинтиціальних вірусів, метапневмовірусу, вірусу парагрипу. На SARS-CoV-2 в ПЛР з початку епідсезону досліджено 5 387 зразків, позитивних – 1 313 (24,3%).

Швидко визначити наявність коронавірусу в організмі дозволяють тест-системи. Тестування на визначення антитіл до COVID - 19 можна провести як вдома, так і запросивши медичний персонал до себе до дому чи в офіс.

Діагноз "коронавірусна інфекція" може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики:

 • виділення вірусу з допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
 • виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
 • визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження служать слиз, харкотиння, кров та ін.

При підозрі на розвиток пневмонії лікар призначає рентгенографію.

При перших симптомах хвороби, зверніться до свого сімейного лікаря.

Лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування — препарати для зниження температури, кашлю, препарати від нежиттю і т.д. В основі лікування важких форм коронавірусу лежить медикаментозна терапія.

З 25 лютого 2021 року в області розпочалась кампанія з імунізації проти COVID-19.

За даними ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» всього з початку вакцинальної кампанії станом на 26.02.2024 щеплено 637 842 особи (47,3% від офіційно зареєстрованого дорослого населення області, визначеного до початку повномасштабної агресії Російської Федерації), в т.ч. отримали 2 щеплення 600 430 осіб (94,1% від осіб, які отримали перше щеплення). Додаткову дозу отримало 737 осіб.

Бустерну дозу отримали 86 882 осіб (14,5% від кількості осіб які отримали два щеплення). Дві бустерні дози отримали 10 097 осіб, додаткову бустерну дозу – 329 осіб.

На цей час працює 19 пунктів щеплень.

 1. Зробіть щеплення проти COVID-19 - наразі для вакцинації в Запорізькій області, використовують та планують використовувати вакцини наступних розробників і виробників:
 • Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer;
 • Omicron/Pfizer, бівалентна вакцина адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2.
 1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям - повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
 2. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
 3. Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
 4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ – з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
 5. Уникайте дотиків до свого обличчя - не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
 6. Термічно обробляйте продукти - не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.