Коронавірус в Україні

Незважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 30 червня 2023 р. на всій території України було відмінено карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проблема віка COVID-19 залишається актуальною.

Коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Коронавірус є зоонозною інфекцією за походженням.

Найбільш важкі клінічні прояви можна спостерігати при зараженні наступними збудниками: вірус SARS-Cov викликає розвиток атипової пневмонії або тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Причинами коронавірусу є мутації, в результаті яких з'являється новий тип вірусу. Джерелом коронавірусної інфекції, як правило, є хвора людина. При цьому, період контагіозності невизначено довгий.

Збудники не можуть передаватися безпосередньо через предмети, дверні ручки, посилки, продукти, якщо дотримана гігієна рук і правила кулінарної обробки продуктів. Не можна торкатися забрудненими руками та предметами обличчя, носа, рота, очей. Тому руки рекомендується часто і ретельно мити з милом або обробляти дезіфікуючими засобами.

Вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення носоглотки, блювотних мас, фекалії птахів, тварин, хворої людини.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

При фекально-оральному механізмі передачі захворювання проявляється у вигляді ураження шлунково-кишкового тракту.

Для більшості коронавірусних інфекцій інкубаційний період обмежений 2-3 добами. Однак, цей період може становити від 1 до 14 днів (в середньому 10 днів).

Протягом усього цього періоду людина може заражати інших. Протікає захворювання, найчастіше, як звичайний грип, парагрип або будь-яка інша гостра респіраторна інфекція з усіма характерними для них ознаками.

Характерні симптоми коронавірусу при респіраторній формі:

 • біль при ковтанні, чханні;
 • риніт;
 • головний біль;
 • кашель;
 • прояви гіпоксії;
 • підвищення температури;
 • лихоманка;
 • м'язовий біль.

При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, підіймається дуже висока температура, з'являється непродуктивний сильний кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.

Інформація станом на 21 червня 2024 року

За останній тиждень в Запорізькій області зареєстровано 43 випадки гострої кишкової інфекції, показник склав 2,6 на 100 тис. населення. З числа зареєстрованих ГКІ - 26 випадків серед дітей. Серед тимчасово переміщених осіб зареєстровано 13 випадків ГКІ.

Всього встановлено факторів передач - 38, у т.ч. харчовий - 38, з них пов'язані з порушенням правил приготування та зберігання харчових продуктів в домашніх умовах - 30. Випадків ГКІ, які пов'язані з водним та контактно-побутовим шляхами передачі, а також випадків вірусного гепатиту А, не зареєстровано.

Спалах ГКІ, пов'язаний з вживанням продукції закладу громадсього харчування "Osama sushi", закритий. Всього за період спалаху (з 22.05.2024 по 08.06.2024) постраждали 8 людей, у т.ч. одна дитина. Спадах оцінений, як поліетіологічний. Шлях передачі - харчовий; імовірним фактором передачі є готові страви - суші, які були придбані в закладі громадського харчування "Osami sushi" в точках видачі м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 11 (7 осіб) та м. Запоріжжя, вул. Українська, 42 (1 особа). Причини, що сприяли спалаху - порушення технології приготування їжі, порушення дезінфекційного режиму і санітарних правил на об'єкті. Сприяло виникненню спалаху те, що до роботи допускався персонал без результатів медичних оглядів, у т.ч. лабораторних обстежень.

За результатами проведеного Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області позапланового заходу державного контролю за порушення вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" складено 2 протоколи про порушення законодавства про харчові продукти та корми. Суб'єкту господарювання надано припис про усунення порушень вимог законодавства. Матеріали, які були складені за результатом заходу державного нагляду, передані до Національної поліції України.

Швидко визначити наявність коронавірусу в організмі дозволяють тест-системи. Тестування на визначення антитіл до COVID - 19 можна провести як вдома, так і запросивши медичний персонал до себе до дому чи в офіс.

Діагноз "коронавірусна інфекція" може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики:

 • виділення вірусу з допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
 • виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
 • визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження служать слиз, харкотиння, кров та ін.

При підозрі на розвиток пневмонії лікар призначає рентгенографію.

При перших симптомах хвороби, зверніться до свого сімейного лікаря.

Лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування — препарати для зниження температури, кашлю, препарати від нежиттю і т.д. В основі лікування важких форм коронавірусу лежить медикаментозна терапія.

З 25 лютого 2021 року в області розпочалась кампанія з імунізації проти COVID-19.

За даними ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» всього з початку вакцинальної кампанії станом на 31.05.2024 щеплено 637 897 особи (47,3% від офіційно зареєстрованого дорослого населення області, визначеного до початку повномасштабної агресії Російської Федерації), в т.ч. отримали 2 щеплення 600 485 осіб (94,1% від осіб, які отримали перше щеплення). Додаткову дозу отримало 1068 осіб.

Бустерну дозу отримали 87 013 осіб (14,5% від кількості осіб які отримали два щеплення). Дві бустерні дози отримали 10 246 осіб, додаткову бустерну дозу – 329 осіб.

На цей час працює 25 пунктів щеплень та 2 мобільні бригади.

 1. Зробіть щеплення проти COVID-19 - наразі для вакцинації в Запорізькій області, використовують та планують використовувати вакцини наступних розробників і виробників:
 • Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer;
 • Omicron/Pfizer, бівалентна вакцина адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2.
 1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям - повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
 2. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
 3. Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
 4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ – з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
 5. Уникайте дотиків до свого обличчя - не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
 6. Термічно обробляйте продукти - не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.