МОЗ реалізувало чверть запланованих заходів для створення в Україні безбар’єрного простору

moz.newПовернути людей з обмеженням функціонування до повноцінного активного життя – пріоритетне завдання МОЗ. Для того, щоб реалізувати свій потенціал, людина має жити у безбар’єрному середовищі, яке наразі комплексно впроваджується за наступними напрямами: фізичний, цифровий, суспільний та освітній.  МОЗ у рамках реалізації плану заходів на 2023-2024 роки на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні уже реалізувало чверть запланованих заходів, за іншими – також триває активна робота.

ФІЗИЧНА БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ

Створити для людини безбар’єрний простір означає, перш за все, надати умови, за яких людина зможе реалізуватися фізично: вести активний спосіб життя, мати доступ до сучасних стандартів, користуватися транспортною системою без перешкод.

Що робиться в цьому напрямі:

 • для людей з обмеженою мобільністю вже сьогодні створюється вільний доступ до медичних закладів та центральних органів виконавчої влади: переобладнуються входи і самі приміщення для зручного пересування; 
 • пріоритезовано відновлення/будівництво чи реконструкція закладів охорони здоров’я, що надають реабілітаційну допомогу, зокрема в рамках проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine), що МОЗ реалізує у співпраці зі Світовим банком. Відновлення та модернізація закладів здійснюється за умови врахування вимог щодо створення безбар’єрного простору;
 • формуються доступні послуги у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я.

ЦИФРОВА БЕЗБАРʼЄРНІСТЬ

Важливим етапом є також розвиток цифрової безбар’єрності, зокрема доступність до швидкісного інтернету та користування цифровими послугами.

Що робиться в цьому напрямі:

 • заклади охорони здоровʼя забезпечуються швидкісним інтернетом та засобами доступу до нього;
 • стимулюється підвищення цифрової компетентності медичних працівників та пацієнтів;
 • вже впроваджено значну частину якісних і доступних електронних сервісів у системі охорони здоровʼя, зокрема: телемедичні рішення, за допомогою яких відновлюються пацієнти з нейросенсорними порушеннями, електронне документування реабілітаційного процесу з використанням МКФ тощо.

СУСПІЛЬНА ТА ГРОМАДЯНСЬКА БЕЗБАРʼЄРНІСТЬ

Цей напрям безбарʼєрності має на меті забезпечити людям надання рівних прав та можливостей  для реалізації громадянської участі.

Що робиться в цьому напрямі:

 • триває впровадження оновленої системи реабілітації, сучасних комплексних реабілітаційних послуг, спрямованих на підвищення якості життя, активності, працездатності та залучення в усі форми суспільного життя;
 • культивується здоровий спосіб життя за принципом «здоровʼя, а не лікування»;
 • надається психологічна підтримка, у тому числі українським ветеранам, членам їх сімей, а також членам сімей загиблих захисників;
 • переглядаються процедури надання допомоги постраждалим від усіх форм насильства, вони будуть приведені у відповідність із найкращими світовими практиками.

ОСВІТНЯ БЕЗБАРʼЄРНІСТЬ

Нарешті, освітня безбарʼєрність допомагає розкрити потенціал кожної людини завдяки якісній інклюзивній освіті. Це дозволить надалі забезпечити її відповідними умовами праці, що відповідають знанням та навичкам.

Що робиться в цьому напрямі:

 • здійснюється системний моніторинг дотримання принципу освітньої безбарʼєрності у сфері охорони здоровʼя;
 • у закладах вищої освіти створюються центри підтримки студентів, зокрема з обмеженнями повсякденного функціонування;
 • актуалізуються освітні програми в закладах вищої освіти в питаннях безбарʼєрності тощо.

«Ми намагаємося всіма доступними засобами повернути людину до повноцінного життя, і цифровізація – важливий елемент на шляху до цієї мети. Крім переваг, які надає електронна система охорона здоров’я безпосередньо в медичній сфері, цифровізація допомагає взаємодіяти між медичною, соціальною, освітньою та іншими галузями. А отже – допомагає людині на всіх рівнях», – зазначає заступниця міністра охорони здоров’я України з питань цифровізації Марія Карчевич.

Плани заходів флагманських проєктів міністерств, які беруть участь у реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, також було представлено на засіданні ради безбар’єрності. Нагадаємо, що флагманським проєктом МОЗ є реабілітація.

 

Пресцентр МОЗ України