В Україні створюють гідні умови для адаптації, реабілітації та самореалізації захисників

moz.newТрансформація процедур та послуг, з якими регулярно стикаються ветерани, учасники бойових дій та травмовані війною цивільні, відбувається в рамках концепції відновлення України. МОЗ вже розпочало реалізацію своєї частини плану – розбудови системи реабілітації. Наразі активно розвивається доказова, доступна та людиноцентрична реабілітаційна допомога, яку надають мультидисциплінарні команди. Такий підхід – золотий стандарт надання послуг із відновлення людини для будь-якої європейської країни, яка дотримується рекомендацій ВООЗ. 

Зараз безоплатні послуги зі стаціонарної реабілітації надають 262 медзаклади з різних куточків України. Амбулаторне ж відновлення доступно в 411 лікарнях. Загалом за новими пакетами «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» та «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах» Національна служба здоров’я (далі – НСЗУ) законтрактувала 421 медичний заклад. 

Для порівняння, в 2022 році реабілітаційні відділення по всій країні надавали менше ніж 4000 сеансів на добу. Водночас у 2023 році — вже більше ніж 8 000 реабілітаційних циклів на день. При цьому послуги з безоплатної та доказової реабілітаційної допомоги за амбулаторним пакетом отримали понад 75 тисяч людей, а стаціонарну реабілітацію пройшли більше ніж 66 тисяч пацієнтів. 

Втім, активний розвиток системи триває. Аби покращити якість та доступність послуг, наразі розбудовується низка реабілітаційних відділень на базі спроможної мережі медзакладів. У підсумку кожна кластерна та надкластерна лікарня обов’язково матиме у складі власне стаціонарне реабілітаційне відділення. Інфраструктура для ефективного фізичного та психологічного відновлення людей стане невіддільною частиною госпітальної мережі. 

Неспеціалізовані стаціонарні реабілітаційні відділення працюватимуть у 136 кластерних та надкластерних медзакладах, які увійшли до спроможної мережі. В кожному з таких медичних закладів розташовуватиметься від 30 до 60 реабілітаційних ліжок. Загалом, в межах країни йдеться про понад 5 250 ліжок. Це дозволить щорічно надавати якісні та безоплатні послуги з активної і доказової реабілітації для щонайменше 126 тисяч пацієнтів.

Також буде створено 6 спеціалізованих реабілітаційних медзакладів національного рівня.  Вони охоплять: 

  • пацієнтів із травмами спинного мозку;
  • людей, які потребуватимуть психологічного відновлення;
  • людей із важкою нейротравмою;
  • пацієнтів, які потребують складної скелетної реабілітації;
  • людей, яким потрібна складна реабілітація у разі ампутацій.

Мета реалізації проєкту — формування близько 7 800 ліжко-місць для пацієнтів із травмами, хворобами та пораненнями, які потребують процесу активного відновлення. 

За основу моделі розвитку реабілітації Міністерство охорони здоров’я взяло ізраїльський досвід. Він враховує як потреби цивільних, так і потреби військових. Отже, не втратить актуальність навіть після війни й не призведе до утворення надлишку реабілітаційних відділень.

Повноцінне створення реабілітаційної компоненти спроможної мережі планується впродовж 2023 – 2024 років, що ресурсно підтримано фінансами в рамках спільного проєкту зі Світовим банком «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя в Україні». Зазначений проєкт направлений на відновлення та розширення доступу до основних медичних послуг, зокрема з реабілітації. Вони також мають враховувати досвід викликів воєнного часу та кращі міжнародні практики.

Також держава дбає про забезпечення сучасної, доказової та ефективної реабілітації без бюрократії та паперів. Для цього процес реабілітації пацієнта цифровізовано. Він супроводжується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на основі Міжнародної класифікації функціонування (МКФ).

Це черговий крок України в інтеграції найкращих світових стандартів, зокрема й у сфері цифрового розвитку, що позбавить медичних фахівців необхідності заповнювати паперові журнали й дозволить оперативно обмінюватися інформацією та відстежувати динаміку реабілітації усіма учасниками мультидисциплінарної реабілітаційної команди. 

Таким чином, Україна впроваджує світові стандарти реабілітації, а електронні інструменти сприяють підтримці прозорості та контрольованості реабілітаційного процесу. І головне — ведуть до комплексного й ефективного відновлення пацієнтів та якнайшвидшого їх повернення до повноцінного життя. 

Довідка: всі послуги з реабілітації — безоплатні для людей та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій. 

Стаціонарна реабілітаційна послуга за одним напрямом реабілітації має тривати мінімум 14 днів із тривалістю процедур від трьох годин на день. За двома напрямами та більше — понад 21 день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу. 

Кожен пацієнт, в залежності від важкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.

 

Пресцентр МОЗ України